Na to, ako má vyzerať dojčenie a ako dlho dieťatko dojčiť, má každý iný názor. Pozrite sa na túto tému spolu s poradkyňou pri dojčení, Janou Michálkovou.
Ako dojčiť a ako často?
Niekto povie každé 3 hodiny, niekto, že na požiadanie. Niekto povie- dojčiť 10 minút na jednom prsníku, niekto hodinu. Jedno je isté: bábätko nemá žiadnu časovú predstavu a dokonca nemá ani hodinky. Prišlo na svet s jedinou potrebou – byť s mamičkou rovnako, ako tomu bolo predošlých 9 mesiacov. Každý čas mimo nej, je preň nekonečne dlhý. Časové a priestorové (perinka) obmedzenia naozaj vedú k tomu, že dieťatko má možnosť piť iba niekedy a obmedzený čas.
Ako to „vidí“ novorodenec
Pokiaľ je však tam, kde má byť – na mamičkovskej postieľke, tak jeho trávenie času vyzerá úplne inak. Ja to tomu hovorím – aktívne a pasívne fázy. Počas aktívnej fázy (trvá hodinku-dve) sa dieťatko zobudí, nájde prsník, pár minút sa dojčí – možno ani oči neotvorí a potom opäť zaspí. O nejakú chvíľu sa dojčí opäť a opäť zaspí.
Pri ďalšom zobudení už možno získalo dosť energie a pri pití otvorí očká a so záujmom pozoruje maminu. A znova zaspí. Nakoniec prejde do pasívnej fázy, v ktorej si dokáže pospať i dlhšie. (Optimálna poloha na dojčenie je poloha pololežmo, viď predošlý článok, príp. v šatke)
Kedy bábätko dobre pije
Pre mamičku je výhodné, ak vie rozpoznať, či bábätko počas dojčenia dobre pije. Stačí na to jednoduché pozorovanie pohybov brady bábätka, ktoré sa odlišujú, keď dieťa saje naprázdno a keď pije. Keď sa raz tieto pohyby naučí mamička rozlišovať, nepotrebuje sa už o výdatnosti dojčenia presviedčať rôznymi zavádzajúcimi metódami, ako napr. vážením bábätka pred a po dojčení, sledovaním farby stolice, či snahou o posúdenie tvorby mlieka odstriekaním mlieka a pod.
Keď dieťa prsník saje naprázdno a nepije z neho mlieko, brada klesne a veľmi rýchlo sa vráti naspäť do pôvodnej polohy. Ak dieťa pije, brada rovnako poklesne, rozdiel je však v tom, že ostane poklesnutá, kým sa ústa dieťaťa plnia mliekom. Až keď sú ústa plné mlieka, brada sa vráti späť do pôvodnej polohy, vtedy dieťa prehltne.
Čím dlhšie brada ostala poklesnutá, tým viac mlieka dieťa prehltlo. Tento interval, kedy brada dieťaťa poklesne a nehýbe sa, lebo sa plní mliekom, sa označuje ako tzv. pauza v brade. Pri samotnom pití dieťatko obvykle začne najprv intenzívne sať (veľké pauzy v brade), potom intervaly klesajú, až kým dieťatko nezaspí.
Satie naprázdno
Aj satie z prsníka naprázdno (bohužiaľ, mnohokrát nahrádzané nevhodným cumlíkom) je pre bábätko mimoriadne dôležité. Významne totiž prispieva k rozvoju mozgu dieťaťa, reguluje rôzne telesné funkcie (dýchanie, srdcovú činnosť, znižuje hladinu stresových hormónov atď), uspáva ho, uspokojuje potrebu fyzického kontaktu dieťaťa s matkou atď.
Ako vyzerá dobré pitie uvidíte tu:
PS: Ani nie v tak dávnej minulosti bola počas šestonedelia bežná tzv. kútna plachta. Mamička bola za ňou na posteli s bábätkom a nikto ich nesmel vyrušovať. Doprajme toto mamičkám aj dnes, obmedzme návštevy a zabezpečme komfort pre mamičku, aby sa mohla o bábätko nerušene starať.
Ing. Jana Michálková, poradkyňa pri dojčení, www.dojčenie.eu, sa venuje poradenstvu pri dojčení od roku 2010. Neodporúča a odmieta podávanie umelého mlieka, pokiaľ neboli vyčerpané iné alternatívy, ako aj používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Pri poradenstve sa riadi Medzinárodným kódexom marketingu náhrad materského mlieka a princípmi vzťahovej výchovy. V priemysle detskej umelej výživy nemá žiadne záujmy.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Chcete sa zúčastniť súťaží, testovaní či byť našou ambasádorkou? Nezabudnite sa registrovať na našom webe.