Zrejme ste už počuli o BLW. O tom, ako deti odmalička jedia samy, aké je to skvelé a možno aj to, aké je hrozné, že deti sú zašpinené od ucha až po päty. Nie je predsa možné, aby jedli samy, nech už som počula čokoľvek. V nasledujúcom článku vám vysvetlím, čo je BLW, aké okolo neho panujú mýty a ako to v skutočnosti je.
BLW, inak baby led weaning
v slovenskom preklade „príkrmy vedené dieťaťom“, alebo „v réžii dieťaťa“. Filozofia tejto metódy spočíva v tom, že každé dieťa začne jesť, keď je pripravené. Ja to rada prirovnávam napríklad k motorike. Niektoré deti začnú chodiť v 10 mesiacoch, niektoré ako jednoročné a niektoré až ako jedenapolročné. Pri jedle je to rovnaké, 6. mesiac neznamená, že všetky deti musia začať jesť.
Rozdiel medzi klasickým kŕmením lyžičkou a BLW
Rozdiel spočíva hlavne v tom, že pri BLW sa deti najprv naučia hrýzť, pľuvať, prehĺtať. Na rozdiel od klasického kŕmenia lyžičkou, kde sa najprv naučia prehĺtať a až potom sa učia hrýzť. Neznamená to však, že jedno je zlé a druhé dobré. Ide len o dve cesty, ktorými sa môžete s vaším dieťaťom vydať. Je len na vás a na vašom dieťatku, čo vám bude viac vyhovovať.
A neudusí sa?
Pri BLW sa deťom nič nemixuje, ani sa im nič nevkladá do pusy. Deti si všetko riadia samy. Nezačínajú s klasickým pyré. Jedlo majú pokrájané na väčšie hranolčeky, ktoré si samy môžu dať do pusy a zjesť.
A mnohým napadne: neudusia sa? Nie, neudusia, malé deti majú dáviaci reflex oveľa citlivejší ako my dospelí. Môžete si ho predstaviť ako čiaru na koreni jazyka, a čokoľvek sa dostane k hranici tejto čiary, ide von. Deti to vydávia a to je rozdiel. Deti sa môžu dusiť aj pri mixovanej strave.
Ako bezpečne na BLW
Ak sa rozhodnete ísť cestou BLW, treba dodržať niekoľko zásad, aby BLW bolo pre dieťa bezpečné.
Vzpriamená poloha. Bábätko by nikdy nemalo jesť ani byť kŕmené pyré v poloľahu. Teda vo vajíčku alebo v ležadle. Vzpriamená poloha je pre bezpečnosť absolútne kľúčová. Ak máte dieťa vo vajíčku v poloľahu, nemôže sa zdvihnúť a vypľuť sústo, ktoré je pre neho moc veľké.
Ak vám dieťa ešte nesedí
Ak dieťa ešte nesedí, sú dve možnosti:
- buď si dieťa vziať do lona
- alebo ho položiť na bruško.
Pozor na pasívne jedenie. Pri BLW je dôležité, aby deti neboli ničím rozptyľované a dobre sa sústredili na hryzenie a prehĺtanie. Preto pozor na pozeranie televízie pri jedle a podobne.
Jedlo pokrájať na väčšie hranolčeky.
Tie môžu deti ľahko uchopiť, odkúsnuť alebo kúsok rozžuvať a rozhrýzť. Nič by nemalo byť na začiatku pokrájané na kolieska, štvorčeky a pod. Pozor aj na hrozno a cherry paradajky, najlepšie je ich pokrájať na štvrtiny alebo pozdĺžne. Jedlo nechať plne v réžii dieťaťa, nedávať mu kúsky jedla do pusy rukou. V prípade dávenia mu nestrkať ruku do pusy a nesnažiť sa jedlo vybrať. Mohli by ste ho zasunúť ešte hlbšie.
Nikdy nenechávajte deti pri jedle samotné
Je BLW pre každého?
BLW je pre každé zdravé, normálne sa vyvíjajúce dieťa, ale nemusí byť pre každého rodiča. Základným predpokladom je, že doma jete zdravo. Vvaríte teda skutočné jedlo, tzn. z čo najmenej polotovarov, ochucovadiel a pod. Pri BLW nikdy neviete, koľko dieťa vlastne zje. Kľúčové je mu dôverovať, že to, čo zjedlo, mu stačí. Pretože nikdy neviete, koľko naozaj zjedlo, koľko jedla skončilo na zemi, koľko v podbradníku…
Výhody BLW
Pre mňa osobne jednou z hlavných výhod bolo, že sme doma konečne začali jesť zdravo. Prestali sme o tom len rozprávať, ako by syn mohol jesť s nami.
Spoločné stolovanie
K nespornej výhode metódy BLW patrí hlavne to, že rodina sa už od začiatku stravuje spoločne. Bábätká sú zvedaví tvorčekovia, radi pozorujú, čo robia dospelí a napodobujú to. Pri BLW nemusíte variť špeciálne kaše a zeleninové polievky.
Dieťaťu jednoducho ponúknete to, čo je celá rodina. Samozrejme, vhodne upravené vzhľadom na jeho vek. Dieťa nemusí nikto kŕmiť a celá rodina môže stolovať spolu. Dieťa sa čoskoro naučí jesť a rodinné stolovanie si budú všetci užívať.
Samostatnosť
Skorá samostatnosť v jedle. Dieťa sa veľmi rýchlo naučí jesť lyžičkou a vidličkou. Tým, že si jedlo samo naberá a vkladá do úst, zlepšuje si jemnú motoriku a koordináciu.
Jedlo je proste jedlo. Kedysi neexistovalo špeciálne jedlo pre deti a dospelých a ani ja nerozlišujem „detské a naše“ ‒ jedlo je jedlo.
Kedy začať
Vaše dieťa býva pripravené na príkrmy cca okolo pol roka, niektoré trochu skôr a niektoré trochu neskôr. Normálne, zdravé dieťa sa začne samo dožadovať jedla z vášho taniera. Takže ak si myslíte, že už nastal čas, ponúknite mu jedlo z taniera: keď ochutná, nechajte ho a keď nie, aj to je v poriadku. Skúsite to zase znova.
S čím začať
Na začiatok je ideálna zelenina, uvarená alebo dusená v pare do polomäkka, pokrájaná na hranolčeky. Alebo ovocie, samozrejme vždy bez kôstok.
Nech sa už rozhodnete ísť cestou BLW alebo klasických príkrmov, prajem vám, nech je spoločné jedlo s deťmi hlavne radosťou bez stresu. A keď sa chcete dozvedieť o BLW viac, môžete navštíviť môj web www.jídlodotlapky.cz alebo facebookovú skupinu Jedlo do tlapky.
Dita Ptáčková