Otázka, ktorá vás sprevádza počas tehotenstva, vyberiete teda vajíčko. Avšak neskôr si znovu položíte otázku, keď začína vaše dieťatko sedieť a vyrástlo z vajíčka. Ako vybrať v poradí druhú autosedačku?
Kedy a do akej autosedačky po tzv. vajíčku (určenom pre deti 0+)?
Autosedačky pre novorodencov, ktoré možno pripojiť, na kočík sa líšia sklonom, priestorom, bezpečnosťou a absolvovanými testami, kompatibilitou s kočíkmi, resp. adaptérmi na kočík atď. Tie lacnejšie, neznačkové s kombináciou a bežne dodávané zladené s kočíkom majú niektoré nevýhody: ponúkajú len základnú úroveň bezpečnosti a často len menší priestor, prípadne majú menej pohodlnú vložku alebo sklon. Aj pri exkluzívnejších značkách sa však stane, že z nich dieťatko rýchlo vyrastie – najmä ak ide o dlháňa alebo bacuľku…
V akom veku vymeniť autosedačku
Nedá sa preto presne povedať, v akom veku dieťaťa by sa malo vajíčko (autosedačka 0+) vymeniť za väčšiu autosedačku. Môže to byť v piatich až šiestich mesiacoch, ale aj v roku a pol. Odporúča sa čo najdlhšie vydržať v najbezpečnejšom type, teda vajíčku, ideálne minimálne rok. Ak je napríklad polročné dieťatko vo vajíčku napchaté tak, že sa sedačka nedá používať, chyba bude predovšetkým v nekvalitnej autosedačke.
Treba však dávať pozor aj na to, aby dieťa v autosedačke nemalo novorodeneckú (zmenšovaciu) vložku, príp. bundu alebo zimný overal, lebo hrubé vrstvy oblečenia priestor zužujú a bezpečnosť zásadne znižujú. Prejsť na lepšiu a priestornejšiu, hoci aj bazárovú autosedačku rovnakej kategórie a lepšej značky je určite vhodné. Premýšľať takto už na začiatku a zadovážiť si autosedačku 0+ s i-Size normou (do 105cm) je najlepšie.
Kategórie autosedačiek
Keď už vajíčko nepripadá do úvahy (či už pre veľkosť dieťatka alebo z praktického hľadiska), je čas na zmenu kategórie. Tu platí zásada, že čím menšie vekové rozmedzie, tým lepšie autosedačka dieťatko obopne, teda v prípade nehody aj ochráni. Keďže však autosedačka nie je lacný špás, veľa mamičiek uvažuje skôr naopak.
V snahe ušetriť vyberú najvšeobecnejšiu kategóriu 0 – 36 kg (od narodenia do 150 cm), resp. neotočia autosedačku kategórie 9 – 36 kg (76 až 150 cm). Je dobré vedieť, že dieťa má byť v protismere minimálne do 15 mesiacov veku, a mať na pamäti zásadu s menšími veľkostnými rozmedziami uvedenú vyššie.
Najvhodnejšou voľbou je kategória 0 – 18 kg
Najvhodnejšou voľbou po vajíčku je preto kategória 0 – 18kg, čo je autosedačka, ktorá vydrží do troch až štyroch rokov dieťaťa. Celé toto obdobie ju možno používať v protismere (čo je z hľadiska bezpečnosti ideálne) a keď dieťa dosiahne rok a pol, autosedačku môžete podľa potreby otočiť v smere jazdy.
Kategóriu 0 – 36 kg možno odporučiť len veľmi občasným cestovateľom a rodičom s extrémne obmedzeným rozpočtom. Dajte si pozor na kvalitu značky a na to, či má vhodný bezpečnostný certifikát, resp. test s akceptovateľným výsledkom crash testov – pri najrozsiahlejšej kategórii to platí ešte viac ako pri iných.
Po reverzibilnej otočnej autosedačke by logicky mala prísť vyššia, opäť čo najšpecifickejšia kategória. Najlepšia by bola 9 – 36 kg (buď pultík, alebo vnútorné päťbodové pásy), ale dostupné sú aj autosedačky kategórie 9 – 25 kg. Opäť si overte, že kupujete overenú značku, ktorá ponúka vhodnú ochranu – je to predsa jej úlohou. Ak je v aute viac detí, určite záleží na šírke a celkovej robustnosti autosedačky.
Posledná kategória 15 – 36 kg
Poslednú skupinu autosedačiek (15 – 36 kg) budú rodičia riešiť obvykle až okolo troch, štyroch a viac rokov dieťaťa. Výhodou autosedačiek kategórie 15 – 36 kg je, že sú kompaktnejšie, majú nižšiu hmotnosť a že sa do nich dieťa jednoducho usádza, pretože sa už pripúta klasickým trojbodovým pásom príslušného auta.
Podložka ako alternatíva kategórie 15 – 36kg sa z bezpečnostného hľadiska neodporúča. Je to len doplnková občasná pomôcka, ktorá dieťa len naddvihne, ale nijako neochráni.
Je nutný Isofix?
Isofix je výborný vynález, ktorý zjednodušuje inštaláciu autosedačky v aute a okrem pevného upevnenia predchádza chybám pri inštalácii sedačky, ktoré by znížili mieru jej ochrany. Takmer všetky autá (vyrobené od roku cca 2001) sú na zadných sedadlách vybavené isofixovými úchytkami. Určite je preto lepšie, aj keď možno nákladnejšie, vybrať autosedačku s Isofixom. Avšak aj iná kvalitná autosedačka bez Isofixu má pri správnej inštalácii vysokú úroveň ochrany.
Ktorá autosedačka vyhovuje vám? Podľa akých kritérií ste ju vyberali? Podeľte sa s nami v našej uzatvorenej skupinke mamičiek na Facebooku alebo priamo tu v komentároch.
Chcete súťažiť, alebo bezplatne testovať produkty s Mamičkami Happy Baby? Zaregistrujte sa a zapojte sa do aktuálnych súťaží a testovaní ešte dnes.