„Správne zvolená a použitá autosedačka môže v pravej chvíli zachrániť život alebo zdravie vášmu dieťaťu. Nikdy nehovor nikdy tu platí stonásobne!“, vraví Mgr. Zuzana Švantnerová, zakladateľka a majiteľka predajne autosedačiek, zameranej na bezpečné cestovanie detí v aute.
Prečítajte si náš rozhovor o bezpečnosti detí v aute a plánovanej prednáške na výstavisku Agrokomplex v Nitre (09/23), počas Autosalónu (pavilón G).
Čo je najdôležitejšie pre maximálnu bezpečnosť dieťaťa v aute?
Okrem bezpečného a ohľaduplného štýlu jazdy vodiča je maximálne dôležitá kvalitná a bezpečná autosedačka pre dieťa a hlavne jej korektné použitie – inštalácia sedačky v súlade s jej manuálom a správne pripútanie dieťaťa.
Na čo by si pri výbere autosedačky mali dať rodičia najviac pozor?
- autosedačka musí byť primeraná veku, váhe a výške dieťaťa
- musí dieťaťu “sedieť” – skúšajte, pre menšie deti by mala mať dostatočné výplne/vložky
- ideálne je vyskúšať autosedačku priamo v aute alebo si nechať poradiť odborným personálom o vhodnosti danej autosedačky do vášho auta
- čo najdlhšie v protismere jazdy – takéto vozenie je až 5x bezpečnejšie ako v smere jazdy – aspoň do 4 rokov veku dieťaťa
- vyhnúť sa podsedáku – používajte autosedačku až do 150 cm výšky dieťaťa, potom, ak takúto autosedačku odrastie a je nutné použiť podsedák (pás auta nie je cez dieťa správne vedený bez autosedačky), použite ho. Pre menšie deti len v prípade núdze (taxík a pod.)
- sledujte doplnkové testy (Plus test, ADAC, a pod.) – nespoliehajte sa na základnú EÚ normu, je to nutné minimum a musí ju spĺňať všetko, čo sa u nás predáva
Je pravda, že je bezpečnejšie používať autosedačku s isofixom?
Nie nutne. Spôsob, ktorým je autosedačka v aute pripútaná, nehovorí nič o jej bezpečnosti. Môže byť lacná autosedačka s isofixom otrasnej kvality a mizivej bezpečnosti a drahá kvalitná škandinávska protismerná sedačka, ktorá sa upevňuje pásom a je to ako 1 a 100 :). Isofix má tiež svoje nevýhody (napr. obmedzenú nosnosť).
Aké sú najčastejšie chyby rodičov pri preprave detí v aute?
Nepoužitie autosedačky alebo absolútne nepripútanie dieťaťa asi ani nemusím spomínať. Okrem toho sa často stretávame so zle nainštalovanou sedačkou – napr. nesprávne vedený pás auta cez vajíčko, nepoužitie Top Tether pásu u sedačky, ktorá ho má a potrebuje mať, a pod. Taktiež mávajú deti slabo utiahnuté pásy a/alebo zle nastavenú výšku pásov a hlavovej opierky.
Pani Zuzana, o čom bude Vaša prednáška na výstavisku v Nitre?
Budem vám hovoriť o téme protismerného vozenia (aj po vajíčku) a ukážem vám jednu z najbezpečnejších protismerných škandinávskych autosedačiek. Ak nám zvýši čas, určite bude priestor aj na otázky z publika.
Ďakujeme za rozhovor a tešíme sa na Vás na Autosalóne v pavilóne G – (Happy Baby) a tiež na Vašu zaujímavú prednášku – v nedeľu, 1. 10. 2023.