Článok je súčasťou série článkov, v ktorých sa dojčeniu venuje poradkyňa dojčenia Jana Michálková. V tomto je základnou témou „Prirodzená poloha pololežmo“.
Prirodzená poloha pololežmo
Ako na to?
1. Urobte si pohodlie
Oprite sa dozadu, podoprite si chrbát vankúšom, pod ruku pri dieťatku si dajte opierku alebo tvrdší vankúš. Vaše telo by malo mať aspoň menší sklon, aby dieťatko ležalo na vás ako na naklonenej rovine tváričkou dopredu a očkami upretými na vás. Ideálne je byť v kontakte koža na kožu, ale určite majte odhalený aspoň celý prsník, nielen malý výkroj (špeciálne dojčenské podprsenky obvykle nie sú vhodné).
2. Nachystajte bábätko
Ortopedické nohavičky nevyvinula príroda, preto vyhodiť – obmedzujú dieťa v správnom postoji nožičiek. Žiadne rukavičky a a optimálne ani ponožky. Čím menej oblečenia, tým lepšie. Ideálne koža na kožu, aby bola poloha pololežmo jednoduchšie dosiahnuteľná.
Dieťatko sa o vás opiera bruškom a hrudníkom, nie sú tam žiadne medzery. Nôžky sú v tvare žabka, rúčky voľne okolo prsníka, hlavička v záklone. Pozor, nedržať ju zozadu, iba mierne zboku, aby nepadala na bok. Hlavička musí byť voľná, aby ňou bábätko mohlo robiť vyhľadávací reflex – ďobkanie a otáčanie hlavičky zo strany na stranu. (Tento významný reflex je v horizontálnej polohe prakticky neznámy a mnoho mamičiek si je preto voľnosťou hlavičky neistých a má tendenciu ju pridŕžať.) Noštek je blízko bradavky.
Hlavička v záklone umožní vyrovnanie dýchacích ciest, a tým ľahšie dýchanie pri dýchaní a vystrčí bradu dopredu, do prsníka. Pri dobrom prisatí brada prsník preliači, niekedy sa až zaborí noštek do prsníka. Dieťa má spľaštený noštek a vďaka tomu dokáže dýchať i keď je mierne zaborený. Ak máte pocit, že ho treba trošku uvoľniť, stačí jemne nadvihnúť prsník a hlavička sa viac zakloní a noštek sa uvoľní.
3. Prichystajte si prsník
Novorodenci majú malé ústa a niekedy im ku prisatiu pomôže podržať a vytvarovať prsník.
A už len relaxujte a vychutnávajte si prítomnosť vášho dieťatka. Nepozerajte na hodiny – ani vaše dieťa ich nepozná. Chvíľu bude papať, chvíľu spať. A znova. Kým je bábo hore, rozprávajte sa s ním, pozerajte sa vzájomne do očí. Keď zaspí, spite i vy, čítajte si, či pozerajte telku. A nenechajte sa vyrušovať, lebo nik vás teraz nedokáže nahradiť – vy ste tá dokonalá postieľka, perinka a cumlík v jednom, na ktorú sa vaše dieťatko tak tešilo.
Ing. Jana Michálková,
poradkyňa pri dojčení, www.dojčenie.eu, sa venuje poradenstvu pri dojčení od roku 2010. Neodporúča a odmieta podávanie umelého mlieka pokiaľ neboli vyčerpané iné alternatívy, ako aj používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Pri poradenstve sa riadi Medzinárodným kódexom marketingu náhrad materského mlieka a princípmi vzťahovej výchovy. V priemysle detskej umelej výživy nemá žiadne záujmy. Tento článok bol poskytnutý bezplatne.
Použitá literatúra: http://www.midwiferytoday.com/articles/biologicalnurturing.asp; Catherine Genna Watson: Supporting Sucking Skills in Breastfeeding Infants
Prečítajte si aj predchádazjúci článok od Janky a rovno sa vrhnite aj na nasledujúci článok.
Čo pomohlo vám? Podeľte sa o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebookualebo nás sledujte na našom Instagrame.
Chcete súťažiť, alebo bezplatne testovať produkty s Mamičkami Happy Baby? Zaregistrujte sa a zapojte sa do aktuálnych súťaží a testovaní ešte dnes.