Ako sa pripraviť na dojčenie

Pri dojčení je dôležitá pohodlná pozícia matky aj dieťaťa. Akékoľvek nepohodlie, stres či bolesť spôsobujú horšie spúšťanie mlieka. Nepohodlie na strane dieťaťa sa prejaví jeho nespokojnosťou, plačom, neúčinným satím a únavou.

Pohodlie je dôležité

Mamička sa môže obložiť vankúšmi, ideálny je dojčiaci vankúš – čokoľvek, čo pomôže eliminovať strnulú pozíciu pri držaní čím ďalej ťažšieho dieťaťa. Taktiež stupienok pod nohami a tým nadvihnuté nohy pomôžu rozložiť váhu dieťaťa a zabezpečiť jeho lepšiu stabilitu. Dieťa musí mať istotu, že nikam nespadne, že je pevne držané.

Uvedomte si, že zo začiatku budete pri dojčení tráviť mnoho hodín denne a trebárs aj 45 minút bez prestávky, takže pohodlie je skutočne potrebné. Boľavý chrbát alebo natiahnuté ruky k Vašej pohode rozhodne neprispejú a Vaše problémy s nimi by sa veľmi rýchlo zhoršovali.

Pre pohodlie matky aj dieťaťa patrí vhodné oblečenie – dieťa by nemalo byť oblečené ani málo ani veľa, jednoducho by malo mať primeraný teplotný komfort. Ak je dieťaťu príliš teplo, tak jeho sacie aktivita klesá a dieťa zaspáva. Matka môže pokojne byť “hore bez”, niekedy je potreba na držanie vyhrnutého tričká ešte tretia ruka – samozrejme v domácom prostredí.

Je možné dojčiť aj v kontakte “koža na kožu”, kedy matka je do pol tela nahá a dieťa len v plienke – dieťa to upokojuje a jeho prirodzené reflexy lepšie fungujú.

Vhodné je obmedziť hlučné prostredie (pustená televízia, rádio, kričiaci súrodenci), pozor tiež na prievan. Je ťažké skĺbiť kojenie a starostlivosť o starších súrodencov, ktorí potrebujú všetko práve v okamihu, keď začnete dojčenie. Môžete staršiemu dieťaťu pri dojčení niečo čítať, dieťa si môže pred Vami na stole maľovať či vedľa Vás sa na zemi hrať.

Všetko potrebné majte v dosahu – zberače mlieka, odsávačku, plienky, uterák, prsné vložky, kvapky pre dieťa, lyžičku, knižku, pitie (pitie je veľmi dôležité, ideálne teplý nápoj, ktorý pomôže spúšťanie mlieka), jedlo, mobilný telefón – proste čokoľvek, čo by ste mohli v priebehu dojčenia potrebovať a nemuseli ste pre niečo odbiehať.

Dieťa pri prsníku

Dieťa máme vždy dobre zaistené, pevne ho držíme, nech s ním môžeme ľahko manipulovať. Dieťa vždy prikladáme k prsníku, nikdy necestuje s prsníkom za dieťaťom – to je na úkor Vášho pohodlia. Nad dieťaťom sa nehrbíte, aby ste mu nejako prsník do pusy napchala a za chvíľu bolí chrbát, trošku sa narovnáte a vytiahnete bradavku čiastočne z pusinky dieťaťa. Preto naozaj – mamička sa pohodlne usadí, pevne dieťa chytí a v ten správny okamih ho k prsníku pristrčí.

Pri dojčení je dieťa čo najbližšie pri matke, stále by malo byť k matke naklonené svojím bruškom – to platí prakticky pre všetky polohy. Nie vždy je to bruško na matkinom bruchu, pri niektorých polohách je dieťa pritisnuté bruškom k boku matky. Dieťatko by ale malo byť v rovine – ucho, ramienko a bedierko dieťaťa by mali byť v jednej osi, dieťa nemá vyvrátenú k prsníku len hlavičku. Nie pri všetkých polohách možno túto os úplne dodržať napríklad pri zvislej polohe.

Medzi matkou a dieťaťom by nemala byť žiadna prekážka – uzly na zavinovačke, ručička dieťaťa, vankúš, deka.

Dieťa k sebe matka priťahuje za ramená a chrbát, niekedy je potrebné zaistiť dobre aj hlavičku, ale vyvarujte sa tlačeniu hlavičky silou smerom k prsníku (dieťa sa bude brániť protitlakom a bude sa od prsníka vlastne odťahovať) a zbytočným dotykom v tvári a na hlavičke ( môže dochádzať k pomýleniu hľadacieho a sacieho reflexu).

Dojčenie by nemalo bolieť.

Existujú ale výnimky. Napriek tomu prvé, čo by sa malo v prípade bolestivého dojčenia skontrolovať je práve správna technika dojčenia. Avšak, stávajú sa prípady kedy aj pri dobre zvládnutej technike, bradavky popraskajú a vytvoria sa takzvané ragády. Sú to nesmierne bolestivé popraskania kože bradaviek. Viac info nájdete na web stránke:

www.dojceniebezbolesti.sk

 

Zdieľajte
  1. kvetinka

    Mne s prípravou na dojčenie veľmi pomohli tipy od duly Barborky cez chattyclass.sk – a po narodení malého som hneď vedela čo robiť a ako takže naozaj mi to dalo veľa. Skúste baby jednu online “lekciu” Príprava na dojčenie a uvidíte, že je to ozaj fajn 😉

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe