Dojčenie – ako predísť bolestivým bradavkám

Prvé dojčenie vytvára medzi matkou a dieťatkom puto, ktoré navždy mení ich život. Preto je dôležité, aby bol tento zážitok čo najlepší pre oboch. Pre dieťa je to bezstresové priloženie na prsník a pre matku bezbolestné dojčenie.

Prevenciu proti bolestivým bradavkám a praskajúcou kožou na bradavkách netreba v žiadnom prípade podceniť. Vysúšanie pokožky a jej citlivosť spôsobuje, paradoxne, práve dojčenie, ktorým sa znižuje množstvo prirodzeného maziva na pokožke. Následne je dojčenie bolestivé a pre matku veľmi nepríjemné.

Ako predísť bolesti pri dojčení?

Poranenie bradavky je bežnou komplikáciou, ktorej sa ale dá jednoducho predchádzať. Stačí si vybrať kvalitný prípravok, ktorý zabráni popraskaniu bradavky a zároveň nepredstavuje žiadne riziko pre dieťa. Jedným z riešení je používanie špeciálnych balzamov, ktoré udržiavajú pokožku pružnú a zároveň zabraňujú tvorbe trhliniek. Na bradavkách sa nevytvárajú bolestivé ranky, nevysušujú sa  a dojčenie prebieha bez problémov. Balzam je potrebné aplikovať vopred. Takto jednoducho predídete vysúšaniu a vaše bábätko si budete prikladať vždy s radosťou.

Ako na bolestivé bradavky?

V prípade, že sú bradavky popraskané, využiť môžete babské recepty alebo sa rozhodnúť pre bezpečnejší a najmä účinnejší spôsob. Kapustové listy prsník ochladia, ale bradavku vám nezacelia. Aby ste mohli znovu bez bolestí dojčiť priložte si na bolestivé miesto gélový obklad s bioaktívnymi zložkami. Úľava prichádza takmer okamžite. Pokožka sa obnoví, zjemní a zneutralizujú sa škodlivé mikroorganizmy, ktoré by mohli spôsobiť infekciu alebo zápal prsnej žľazy.

Prečo bradavky bolia?

Príčinou boľavých bradaviek môže byť aj nesprávny spôsob dojčenia. Ak si nie ste istá svojou technikou, poraďte s laktačnou poradkyňou. Či ide o upchatý mliekovod, zistíte podľa toho, že bolestivé miesto je tvrdé, horúce a môže byť aj začervenané. V tomto prípade odporúčajú laktačné poradkyne prikladať dieťatko častejšie resp. dostať z prsníka čo najviac mlieka von. Aj nevhodné vložky do podprsenky môžu narobiť problémy. Nevhodný materiál môže prispieť k vysušovaniu pokožky bradaviek a ich následnému popraskaniu.

Prírodných prípravkov sa nemusíte báť

Dojčenie je nádherný a prirodzený spôsob budovania dôvery medzi matkou a dieťaťom a zároveň nenahraditeľným zdrojom výživy. Prerušenie dojčenia je pre dieťa stresujúce a pokiaľ ho odstavíte na dlhší čas, môže sa stať, že sa ku klasickému dojčeniu nebudete vedieť vrátiť. Dojčenie nesmie bolieť a starostlivosť o bradavky, by mala byť rovnako dôležitá ako starostlivosť o bábätko. Prírodné prípravky vám pomôžu zvládnuť toto krásne obdobie bez komplikácií a bolestí. Uistite sa, že prípravky, ktoré používate sú bez chuti a zápachu, nelepia sa a rýchlo sa vstrebávajú. Neohrozujú tak zdravie vášho dieťatka a vy si môžete byť istá, že pre neho a jeho zdravý vývoj robíte maximum.

www.dojceniebezbolesti.sk

Zdieľajte
Kaufland KuniboKaufland Kuniboreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe