Dojčenie dokáže prekvapiť

Dojčenie je prirodzené, no napriek tomu dokáže čerstvú mamičku poriadne prekvapiť. Pozorujte svoje bradavky ešte pred pôrodom, či nie sú príliš ploché alebo vpáčené, vtedy je najlepšie ich napraviť ešte pred pôrodom.

Existujú špeciálne formovače bradaviek, ktoré môžete nosiť niekoľko mesiacov pred pôrodom od 6. či 7. mesiaca tehotenstva. Sú to silikónové krúžky s otvorom uprostred. Tie sa prikladajú na prsník a pravidelným nosením napomáhajú „vysunutiu“ bradavky.

Po pôrode

Ak máte pocit, že sú prsníky veľmi plné, skôr ako začnete dojčiť, odstriekajte si trochu mlieka. Dieťa sa ľahšie prisaje, ak nebudú prsníky také napäté.

Ak sú však prsníky tvrdé a je problém z nich mlieko vytlačiť, priložte na prsníky teplý obklad a nechajte niekoľko minút pôsobiť.

V priebehu 24 hodín by ste mali dojčiť 8-12 krát. V týchto intervaloch sa prsníky nestihnú naplniť veľkým množstvom mlieka, a tým sa vyhnete ich bolestivému stvrdnutiu.

Držanie dieťaťa pri dojčení

Najčastejšie ťažkosti pri dojčení sú spôsobené zlým držaním dieťaťa, ktoré sa potom nemôže dobre prisať. Na dojčenie by ste mali používať vankúš v tvare podkovy. Vankúš slúži ako opora predlaktia. Bábätku by nemalo byť príliš teplo, aby počas dojčenia nezaspalo. Každý z nás to pozná, po dobrom obede siesta. Dôležité je i prostredie, ktoré by nemalo byť rušivé, je to predsa intímna chvíľa. Dieťa by malo byť otočené celým telom k vám. Ak je už sýte, samo prestane sať.

Bolestivé prsníky

Prsníky by sa mali striedať, aby ste zabezpečili ich úplné vyprázdnenie. No ak máte jeden prsník bolestivý, dojčenie z tohto prsníka odkladajte, až kým nie je bolesť znesiteľná. Bolestivý prsník natierajte vlastným materským mliekom alebo olejom s vitamínom E. Ak chcete dojčenie z akéhokoľvek dôvodu prerušiť, dajte dieťaťu svoj malíček medzi kútik jeho úst a dvorec bradavky.

Po dojčení aplikujte Multi-Mam Lanolin alebo Multi-Mam Balm, aby ochránil pokožku vašich bradaviek. Oba krémy zabezpečia, aby pokožka bola pružná a vláčna, a tak nebude praskať. Ak by však bradavka praskla a bolí, použite Multi-Mam Compresses, nelepivý obklad, ktorý poskytne okamžitú úľavu a zahojí trhlinky.

Ak sa vám v prsníkoch netvorí dosť mlieka, dajte si denne pohár čierneho nealkoholického piva alebo denne vypite šálku feniklového čaju. Povzbudzuje tvorbu materského mlieka.

TIP: Nepriechodnú mliečnu žľazu masírujte smerom k bradavke s hrebeňom so širokými zubami alebo použite už spomínaný teplý obklad.

www.dojceniebezbolesti.sk

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe