Strava počas dojčenia

Strava počas dojčenia je veľmi často skloňovanou témou. Mnohé mamičky po pôrode nevedia, či si nie sú isté, čo môžu konzumovať.

Šestonedelie

Určite je vhodné v tomto období oddychovať čo najviac a nestresovať sa. Pretože nepohoda môže mať tiež vplyv na bábätko. Mamičky po pôrode by určite nemali konzumovať iba suché rohlíky a vzdať sa kvalitnej stravy.

Kvalitnú stravu mamička potrebuje, aby bola v dobrej kondícii, mala dostatok živín a minerálov. S tým potom súvisí aj únava a celková spokojnosť. Môžete si isté potraviny predvariť, ak vám bábätko nedovolí venovať sa denne vareniu, aby ste mali vždy pripravené jedlo, ktoré vám poskytne všetko, čo potrebujete.

Strava počas dojčenia

Počas šestonedelia by mamička mala zaraďovať do stravy všetko, na čo bola zvyknutá pred či počas tehotenstva. Strava by mala byť pestrá a ideálne je používať čo najmenej polotovarov, v ktorých je množstvo konzervantov a cukru. Nie je nutné sa obmedzovať! Dbajte aj na to, aby ste jedli pravidelne. Pretože nedostatok kvalitného jedla a stres s tým spojený môže mať vplyv na úspešné dojčenie. Tipy jedál vhodné pri dojčení nájdete v článku Jedálniček pri dojčení.

Ak si nie ste isté, či nejaká konkrétna potravina bude bábätku vadiť, tak ju jedného dňa zaraďte a sledujte, či to má badateľný vplyv na vaše bábätko. V prípade, že sa nič nedeje, konzumujte ju ďalej, takto zaraďujte ďalšie “problematické” potraviny. V prípade, že sa vám zdá, že sledujete na dieťati nejaké alergické reakcie alebo bolesti bruška, môžete potravinu vynechať a opäť skúsiť zaradiť o 3-4 týždne.

Kolika a bolesti bruška

Nie vždy bude za plačom bábätka kolika alebo bolesti bruška, preto nie je na mieste, aby ste sa stravovali len rascovými polievkami a spomínanými suchým rohlíkmi. Sledujte svoje bábätko, snažte sa zistiť, čo jeho plač spôsobuje: Je možné, že je večer iba preťažené alebo malo príliš veľa vnemov.

Alkohol či káva

Ak máte chuť na kávu, s kľudom si kávu dajte. Kávu či pivo, ktoré si môžete dať napríklad k večer, pite vždy veľmi krátko pred dojčením, pretože ďalšie dojčenie bude za pár hodín. Samozrejme, sa bavíme o jednej kávičke a jednom pive, či pohári vína, nie o množstve väčšom.

 

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe