Ekzematická pokožka

Pokožka najmenších detičiek je citlivejšia na vplyvy prostredia ako pokožka dospelých. Atopický ekzém sa môže objaviť už v prvých týždňoch života a prejavuje sa ako suchá či poškodená pokožka rôzne po celom tele (hlava, tvár a hlavne v záhyboch lakťov, kolenných jamkách). Dieťa svrbí celé telíčko, čo narúša jeho kľudný spánok. Častokrát býva dieťa plačlivé a veľmi nekľudné.

Prejavy ekzému môžu zhoršovať rôzne alergény zo vzduchu, potravy, kozmetiky ale problém môže spôsobiť aj nadmerný stres dieťatka. Liečba ekzému, hlavne kvôli rôznorodosti konkrétneho spúšťača, môže byť veľmi individuálna. Odporúča sa hlavne hydratácia pokožky a premasťovanie pokožky. Avšak, je nutné dbať na kvalitu kozmetiky. Prilíš veľa chemických zložiek a konkrétnych chemikálií v kozmetike môže narobiť viac škody ako úžitku. Kozmetika by mala byť kvalitná a certifikovaná, ideálne v kvalite BIO, nemala by obsahovať konzervanty a iné nevhodné aditíva.

Dbať na kvalitu stravy u dieťaťa s ekzémom je viac než potrebné. Jedlo by malo byť tiež bez emulgátorov a prídavných látok. Zaraďovanie potravín do jedálnička by malo byť pomalé, aby bolo jednoduchšie zistiť, ktorá potravina škodí a je alergénom.

Aké sú príčiny atopického ekzému?

Genetické vplyvy

Ak sú rodičia alergici, je riziko vzniku iného alergického prejavu až o 40-60 % vyššie. V prípade ekzému je to ešte vyššie, a to až o 60-80 %. Nemusí sa to však prejaviť silnou formou atopického ekzému. Pokožka môže byť suchšia, šupinatá.

Vonkajšie faktory

Ekzémy môžu spôsobiť aj vonkajšie faktory, ako je znečistené ovzdušie, nekvalitná strava, fajčenie a podobne.

Ako ekzému predchádzať

Určite je veľmi dôležité dbať na kvalitnú stravu dieťaťa. Jedlo pripravovať zo základných kvalitných surovín. Vyhýbať sa spracovaným potravinám ale tiež kontrolovať prejavy po konzumácii bežných alergénov, ako sú napríklad kupované jahody či paradajky a podobne. V prípade alergických prejavov tieto potraviny vynechať. Zaradiť ich môžete až po dlhej dobe opäť na skúšku.

Kontakt s mikróbmi tiež hrá svoju rolu. Príliš veľká hygiena môže naopak problémy spôsobiť, pretože ovplyvňuje reakcie imunitného systému. Dieťa by s mikróbmi malo do styku prichádzať. Neodporúča sa neustále dezinfikovať podlahu či prestor, v ktorom sa dieťa zdržiava.

Stresové situácie môžu zhoršiť prejavy ekzému. Je preto vhodné, ak dieťa trpí ekzémom, nevystavovať ho stresovým situáciám. Zvlášť v prípade, že dieťa trpí chronickými ochoreniami (napr. diabetes melitus 1. typu).

Ak chcete ekzému zabrániť alebo zmierniť jeho prejavy, mali by ste dodržiavať pár jasných bodov, ktoré skutočne ekzematické prejavy zmiernia.

  • Bavlna, ľan – dbajte na kvalitu oblečenia. Ideálne certifikované oblečenie z kvalitných materiálov.
  • Hydratovaná pokožka – dbajte na to, aby bola pokožka dieťaťa, zvlášť v nepriaznivom počasí dostatočne hydratovaná. Ale odporúča sa hydratácia pokožky aj po každom sprchovaní či kúpaní. Dieťa nie je nutné kúpať každý deň. V prípade ekzematickej pokožky je menej viac.
  • Kozmetika – používajte jemné kvalitné mydlá bez zbytočných chemických prísad a všeobecne kozmetiku bez parfémov.
  • Teplota vody – pri kúpeli, sprche dbajte na to, aby voda mala maximáne 36 stupňov °C a dieťa nebolo vo vode dlhšie ako 10 minút. Odporúča sa pridávať do vody vývar z ovsených vločiek, ktorý pokožku skľudní.
  • Alergény – vyhýbajte sa alergénom v strave, v ovzduší (napríklad aj nekvalitný nábytok v detskej izbe) a už v spomínanej kozmetike či oblečení.
  • Stres – dieťa nevystavujte zbytočným stresovým situáciám. Doprajte mu dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a láskavé prostredie.
  • Emolienciá – premazávacie krémy, maste a kúpeľové oleje u vás doma nesmú chýbať.

Liečba hormónmi

V niektorých extremémnych prípadoch sa odporúča hormonálna liečba. Hormonálne maste sa apklikujú na najviac postihnuté miesta v presných intervaloch, ktoré vám naordinuje lekár. Tieto maste pomáhajú tlmiť zápal v koži. Ich použitie nemôže byť dlhodobé.

Pamätajte, že o pokožku zasiahnutú ekzémom sa musíte denne starať a správne ju ošetrovať. V niektorých prípadoch sa odporúča premazávať pokožku aj niekoľkokrát denne. Je to beh na dlhú trať ale výsledok poteší hlavne vaše dieťa, ktoré sa zbaví nepríjemných pocitov svrbenia.

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe