Hnačka u bábätka

V prípade, že bábätko vylúči viac ako tri tekuté stolice za deň, hovoríme o hnačke. Hnačka u bábätka je jedným z najčastejších strašiakov mamičiek.

Keď zaútočí hnačka u bábätka

Stráca pri tom veľké množstvo vody a často pri tom aj zvracia. Veľmi rýchlo sa môže odvodniť, dehydrovať, omnoho rýchlejšie ako dospelý človek. Situácia sa môže v priebehu niekoľkých hodín veľmi rýchlo zhoršiť. Kontaktujte svojho lekára ihneď, ako sa to stane.

Medzitým:

  • Ak je dieťa dojčené, pokračujte v dojčení.
  • U nedojčeného dieťaťa podávajte v prvých 4 hodinách rehydratačný roztok v množstve aspoň 30–50 ml na 1 kg hmotnosti dieťaťa a potom pokračujte v podávaní mlieka, ktoré dieťa pilo pred ochorením.
  • Straty tekutín doplňte rehydratačným roztokom v menšom množstve: 10 ml na 1 kg hmotnosti dieťaťa po každej tekutej stolici. Umelé mlieko môžete namiesto vo vode pripraviť v ryžovom roztoku.
Hnačka u dieťaťa

Hnačka u dieťaťa

Dehydratácia a hnačka u bábätka

Platí pravidlo, že čím je bábätko menšie, tým rýchlejšie môže dôjsť k dehydratácii. Pokiaľ teda máte podozrenie o hnačke, bábätko neprijíma dostatok tekutín a nemá dostatočné množstvo pomočených plienok, kontaktujte telefonicky svojho lekára alebo lekársku pohotovosť.

Viac o detských ochoreniach, podpore zdravia bábätka či možnej liečbe si prečítajte tu u nás na webe.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

 

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe