Horúčka u malých detí

Zvýšená horúčka u detí je prejavom možného ochorenia. Viete ako postupovať, keď má vaše dieťa horúčku?

Horúčka

Normálna teplota dieťaťa sa pohybuje medzi 37°C – 37,5 °C. V detskom veku je horúčkou označovaný stav, keď dochádza k vzostupu telesnej teploty nad 38,5 °C meranej v konečníku; nad 38 °C, ak je teplota meraná teplomerom v ústach, a nad 37,5 °C, ak je meraná v podpazuší. Teplota nad 41 °C je väčšinou súčasťou rozvíjajúceho sa septického šoku a predstavuje vysoký stupeň rizika pre dieťa. Zvýšená teplota býva sprievodným javom najrozličnejších ochorení. Je obrannou reakciou, ktorou sa náš organizmus bráni proti infekcii. Keďže pri vyššej teplote prebiehajú niektoré reakcie rýchlejšie a účinnejšie a naše telo si pritom aktivuje vlastné imunitné reakcie, teplotu do 38,5 stupňov nezrážame.

Zábaly a “koža na kožu”

Ak však začne u vášho dieťaťa stúpať nad túto hodnotu, mali by ste proti nej začať bojovať. Ideálna je kombinácia lieku a vlažných zábalov. Najprv skúšajte zábaly, či už pomocou octových ponožiek, vlažných zábalov lýtok (vždy jedine v tom prípade, ak sú končatiny vášho dieťatka teplé) alebo, ak to dieťatko zvládne, tak aj pomocou vlažnej sprchy, teplota by nemala byť veľmi rozdielna, max dva stupne.

Výborným prostriedkom pri zrážaní teploty a horúčky u dieťaťa, je položiť si ho nahé na vás “koža na kožu”, vtedy veľmi rýchlo a efektívne dochádza k zníženiu horúčky aj bez použitia liekov. Veľmi dobrým pomocníkom vám bude v tomto prípade šatka na nosenie detí.

Lieky z lekárne

Ak zábaly nezaberajú, tak v lekárni môžete zakúpiť voľnopredajné lieky, určené pre deti všetkých vekových kategórií, od 3 mesiacov až do 12 rokov, ktoré si dokážu efektívne a rýchlo poradiť s horúčkou a prinesú vášmu dieťatku úľavu. Veľmi účinné sú prípravky s liečivou látkou ibuprofen, ktorá zároveň tíši bolesť a má protizápalové účinky. Okrem znižovania horúčky sa používajú aj na zmiernenie miernych až stredne silných bolestí hlavy, zubov, uší, pri prerezávaní prvých zúbkov, pri boles- tiach a teplotách sprevádzajúcich nachladnutie a chrípku.

Nezabúdajte: skôr ako sa rozhodnete podať vášmu dieťatku liek na zníženie horúčky, pozorne si prečítajte príbalový leták alebo sa poraďte s vašim lekárom či lekárnikom.

Čapíky pre úplne malé deti

V prípade, že horúčka neklesá, pri veľmi malých deťoch sa v praxi bežne používajú čapíky, u ktorých pri podaní do zadočku dosiahnete rýchle vstrebanie do organizmu, pre malých pacientov od 3 mesiacov je veľmi vhodná aj sirupová forma, ktorá je chuťovo veľmi príjemná, a keď máte doma okrem čerstvého novorodeniatka, aj ratolesť v školskom veku, siahnite po voľne rozpustných tabletkách, ktoré sa rýchlo rozpúšťajú na jazyku a nie je nutné ich zapíjať vodou.

Dehydratácia organizmu

Hlavne u detí býva pri horúčke veľkým nebezpečenstvom dehydratácia organizmu, preto nezabúdajte počas liečby na dostatočný prísun vlažných tekutín. Dieťa nenúťte do jedla, obliekajte ho do ľahkého pyžamka a v miestnosti dostatočne vetrajte.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe