Každá mama je rada, keď sa jej dieťa konečne zbaví plienok. Ako sa k tomu dopracovať a kedy je ten správny čas, v tom sa však naše názory rôznia. A ako vnímam odplienkovanie ja, matka 3 detí?
Odplienkovanie? Existuje vôbec ten správny čas?
Ak na to pôjdete pomaly a dôkladne si premyslíte, čo by mohlo vaše dieťa motivovať, určite sa vám to podarí veľmi jednoducho. Ak však vidíte, že vaše dieťa ešte nevníma svoje potreby, počkajte, keď začne viac reagovať. Z mojich skúseností je na odplienkovanie lepšie leto, zvlášť, ak chcete dieťa učiť bez plienky aj mimo domácnosti.
Podľa našich mám bez plienok už v jednom roku
Áno, nie raz som počula, ako razia mnohé matky mojich známych túto teóriu, akoby išlo o nejaký pretek. Možno to bolo danou dobou a matky museli rýchlo do práce alebo netuším, kde to vzniklo.
Možno sa im už nechcelo toľko prať a žehliť, a tak to bol jeden z ich hlavných zámerov. Tomu by som rozumela. Často som počúvala, ako niektoré matky posádzali už 6 mesačné bábätká na nočníky. Netvrdím, že to nie je správne, ale ani nutné.
Pár rád ako na odplienkovanie
- Bezplienková komunikačná metóda – o tej som síce vedela, ale nejak som sa k tomu nedostala. Vďaka nej nebudete musieť deti nikdy odplienkovať. Viac o tejto metóde nájdete v našom článku.
- Látkové plienky – som si istá, že dieťa vníma vlhko a nie je mu príjemné, keď sa necíti komfortne, na rozdiel od plienky jednorazovej, v ktorej má pocit, že je stále v suchu.
- Nočník a detská nástavba na WC – pripravte si oba varianty. Každé dieťa preferuje niečo iné. Je teda lepšie nechať vybrať ho, čo mu bude viac vyhovovať.
- Sledujte čas potreby – naučte sa odsledovať, kedy vykonáva vaše dieťa veľkú a malú potrebu. V tom čase mu navrhnite, že sa môže posadiť na WC či nočník. Nikdy to však nerobte nasilu, nenúťte dieťa sedieť, ak nechce.
- Neponáhľajte sa – nesnažte sa dieťa odplienkovať hneď. Máte dosť času a prípadné neúspechy sú úplne v poriadku. Dieťaťu to vysvetľujte pomaly a nikdy nezvyšujte hlas. Keď vidíte, že dieťa nie je pripravené, prestaňte a začnite opäť neskôr.
- Nervozita? – ak pociťujete nervozitu, určite v tom nepokračujte. Vaše dieťa veľmi dobre cíti vaše rozpoloženie a začne byť v strese spolu s vami. Tu je dôležitá trpezlivosť. Dajte mu naspäť plienku a radšej si urobte čaj.
- „Fuj, už si veľký/á”, “Nehanbíš sa?”, “Všetci sa ti budú smiať“ – na tieto vety zabudnite. Na dieťa to môže mať úplne opačný vplyv a môžete si tým spôsobiť oveľa väčšie problémy, ako to, že na záchod pôjde o pár mesiacov neskôr. Ako som spomínala vyššie, predĺžite čas odplienkoavnia a ešte navyše je možné, že bude vhodná návšteva psychológa.
Ako to bolo u mojich detí?
Pri žiadnom z detí som nikdy nejak nestresovala, kedy a ako odplienkovať. Pri prvom synovi som to neriešila, bolo mi jasné, že je to dieťa v istých veciach “pomalé“. Až neskôr, vo vyššom veku, sa ukázalo, že má poruchu pozornosti, trpí dyslexiou, dysgrafiou a dysortografiou, tiež sa uňho objavila bilateralita.
Prečo to spomínam? Pretože deti sú rôzne. Každé má iný čas, iné vývojové fázy a každé je schopné chodiť na záchod v inú dobu. Nakoniec, mnoho odborníkov tvrdí, že mnohé deti sú schopné ovládať zvierače až okolo 2 rokov. To nemusí platiť jednoznačne, ale “tlačiť na pílu“ môže byť kontraproduktívne.
Vývoj detí a ich schopnosť chodiť na záchod je skutočne rozdielny
Mnohé deti môžu mať svoj vývoj oneskorený, to ovplyvňuje aj schopnosť sústrediť sa a pochopiť, kedy na ten záchod už treba ísť.
Každá z vás si musí sama zhodnotiť, kedy je jej dieťa zhruba pripravené. Niektoré deti sa odplienkujú až v troch rokoch, niektoré napríklad aj po roku, keď toto obdobie vychádza na leto a je jednoduché nechať dieťa bez plienky.
Z pozorovania mojich vlastných detí, som prišla na to, že je to diametrálne odlišné u každého dieťaťa. Najstaršieho sa mi podarilo odplienkovať, až keď mal 3 roky. A bol to boj. Nejak si v tom svojom svete veľmi ťažko uvedomovol, že tú plienku už nemá.
Stredný syn to mal zas úplne inak. Ten vnímal veci oveľa skôr a už skoro pred druhým rokom pobehoval bez plienky aspoň počas dňa. Nikdy som však na deti netlačila. Nikdy som im nehovorila, že je to fuj a neporovnávala ich s inými deťmi.
Detská dušička je veľmi citlivá na isté momenty a mohlo by sa vám veľmi ľahko stať, že sa dieťa zasekne a bude chodiť na “veľkú” do plienky až do 6 rokov.
Aj tieto prípady poznám a mamičky často musia danú situáciu riešiť s psychológom, ktorý ich upozorní, že sa opäť musia vrátiť naspäť. Nechať dieťa opäť v plienkach a prestať mu to pripomínať.
Tretie dieťa a látkové plienky
A je tu tretia dcéra. U nej som urobila veľkú zmenu a začala používať plienky látkové. S príchodom 15 mesiacov mi sama ukázala, že tú vec tam dole už “eee”. Síce sa ešte občas stala nehoda, ale veľmi výnimočne. Nedokážem na 100 % zhodnotiť, či je to tým, že je to dievčatko, tie sú všeobecne trochu iné ako chlapci. Alebo to bolo tým, že nosila látkové plienky. Aj keď sa prikláňam k názoru, že látkové plienky tomu veľmi pomohli.
Odplienkovanie však nikdy nebol môj cieľ. Teda skoré rýchle odplienkovanie, samozrejme, vadilo by mi , keby nosili plienky až do začiatku škôlky či školy 🙂
Uvítame vaše rady o tom, ako sa podarilo odplienkovať vám vaše deti. Určite máte mnoho zaujímavých skúsenosti. Podeľte sa o vaše postrehy v našej uzatvorenej skupinke mamičiek na Facebooku.