Masáže dojčiat – prečo a čím starostlivý dotyk prospieva?

Rada by som sa s Vami podelila o moje skúsenosti v oblasti dojčenských masáží. Som lektorkou medzinárodnej asociácie IAIM a výuke dojčenských masáží sa venujem od roku 2015. A o čom, že to celé je a prečo?

Masáž a dotyky

Mám presvedčenie a praxou potvrdené, že ide o celkom bezpečnú, jednoduchú, intuitívnu a veľmi intímnu chvíľu stretnutia s vaším dieťatkom. Masáž, alebo skôr starostlivosť pomocou dotykov, ponúka Vám a vášmu dieťaťu mnoho bonusov a Vy aj vaše dieťa rozhodnete, ktoré sú pre Vás tie najpotrebnejšie a na ne sa môžete potom aj viac zamerať.

Pokiaľ sa spolu pri čítaní stretávame v dobe, kedy ste krátko po pôrode a hľadáte si informácie, ako seba a svojmu dieťatku prospieť, mám z toho veľkú radosť. Pôrod, akýmkoľvek spôsobom prebiehal, bol pre vaše dieťa rovnako náročný a silný zážitok ako aj pre Vás. Zvládli ste to a pohľad na vaše dieťa vám hovorí: je to nádhera, sme tu spolu, je a bude to náš spoločný život…..  a  prichádzajú myšlienky, aký vlastne bude a otázniky, čo robiť, aby všetko išlo dobre……

Láskyplne sa starať

Moja odpoveď je jednoduchá – láskyplne sa starať. Je preukázané, že deti do jedného roka života, ktoré boli rozmaznávané, bolo o ne láskyplne postarané a boli v kontakte s matkou, utvárajú svoju osobnosť s lepšou výbavou. Nie len, že prospievajú a sú zdravšie po fyzickej stránke, ale v mozgu sa utvárajú spoje, ktoré dieťaťu zaistia lepšiu odolnosť voči stresu, hodnotnejšie uvedomenie si vlastného ja a vieru, že je tu na svete bezpečne a je skvelé tu byť. Zdá sa Vám to málo?

Nájsť si čas

Vedomie, že žijú v mieste a v dobe, kedy nie je extrémne náročné zohnať základné hmotné zaistenie, by nás malo ukľudniť a dať viac času na materstvo, ale často tomu tak nie je a sme v zajatí výberu, porovnávania, zháňania, otázok a obáv….

Preto je tak blahodárne pre matku aj dieťa nájsť si svoj čas a každý deň sa na pár minút vedome zastaviť. Tu a teraz si uvedomiť/prežiť/precítiť ten zázrak materstva a pomocou masáží, kedy sa láskyplne starám o svoje dieťatko, vzájomne vysielať  lásku a komunikovať pomocou dotykov, hovoreného slova, spievaním, emóciou radosti a uistenia, že patríme k sebe a všetko je v poriadku.

Prvý rok dieťaťa

Dieťa do veku jedného roka je celkom závislé na svojej matke a je to ona, kto najviac predstavuje svojmu dieťaťu tento svet. Každý sme iný, každý sa pozeráme na svet inými očami a je to len na nás, ako svojmu dieťatku tento svet budeme predstavovať. Pre dieťa ste teraz celý vesmír, všetko učenie sa deje skrz vás. Prajem Vám na začiatku vašej cesty materstvom veľa lásky k sebe aj tej materskej, pevné zdravie, tiež optimizmus, humor a keď budete chcieť, môžeme sa tu stretávať častejšie.

Jana Trantová

www.kojeneckemasaze.cz

Facebook.com/Kojenecké masáže Praha

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe