Ako vybrať hračky pre tie úplne najmenšie deti? Túto otázku si položíte často ešte pred narodením dieťatka. Dnes sa veľa hovorí a píše o Montessori hračkách pre najmenších, poznáte tieto hračky? Viete, v čom sú iné proti iným hračkám?
Marie Montessori a jej prístup
Podľa Marie Montessori, talianskej lekárky, ktorá práve na základe pozorovania detí vypracovala systém ich vzdelávania, majú deti vrodenú túžbu učiť sa. Je to prirodzená účasť ich nastavenia.
Myseľ malých detí je ako huba, nasáva všetko, čo sa v jeho okolí deje. Počas ranného detstva prechádza dieťa obdobiami, kedy veľmi jdnoducho rozširuje svoje schopnosti. Lenže na to, aby sa to dialo, potrebuje dostatok podnetov a času na precvičovanie a zdokonaľovanie. V neskoršom veku tieto senzitívne fázy odozvievajú.
Montessori hračky pre najmenších
Dieťa sa spočiatku učí pozorovaním, keďže svoje telo ešte neovláda. Preto mu ale ponúkame rôzne príležitosti, ktoré ho stimulujú. Predmety umiestňujeme do jeho zorného poľa alebo prenášame samotné dieťa k jednotlivým podnetom. Pre najmenšie deti vyberáme hračky, predmety, ideálne v kontrastnej čiernobielej farbe alebo vo farbách pastelových.
Hračky sa môžu jemne pohybovať, napríklad v závane vzduchu. Neskôr môžu byť hračky viac farebné, stále však platí, že by mali byť v pastelových farbách.
Ak premýšľate nad zvukovými stimulmi, vyberajte veľmi jemné zvuky, ako sú napríklad rolničky. Najlepšími hračkami je ale sledovanie okolia, prírody, vtáčikov, kvietkov a podobne.
Montessori drevené hračky
Už malým deťom môžete kúpiť montessori hračky, hoci ešte nebudú schopné hrať sa s nimi podľa toho, na čo slúžia. Môžu ich však chytať, sledovať či ožužlávať. Tieto hračky sú bezpečené.
Prvé montessori drevené hračky rozvíjajú jemnú motoriku detí, deti môžu vkladať, zatĺkať, prevliekať, šraubovať a mnoho iného. Neskôr, keď už bude chápať zmysel hračiek, môžete ich naučiť aj veci, ako sú farby, tvary či porovnávanie väčšie-menšie a pod.
Koľko hračiek dieťa potrebuje?
Mnoho vecí dieťa ruší, čím viac hračiek a predmetov bude rozložených, tým horšie sa dieťa sústredí a často to môže spôsobovať jeho frustráciu. Preto sa vždy hrajte s malým počtom hračiek a vždy ich odstráňte.
Nie vždy musíte kúpiť hračky v hračkárni či špecializovanom obchode. Do Montessori aktivít patria aj hry s papierom či iným domácimi potrebami v kuchyni, na upratovanie a pod. Malé deti papier veľmi radi trhajú, baví ich aktivita ale aj zvuk papiera.
Dieťaťu môžete poskytnúť bezpečné hrnce, misky a iné kuchynské potreby, s ktorými sa tiež veľmi rady budú hrať. Pomocou varešky vylúdia pri búchaní na hrnce rôzne zvuky.
Dieťa sa učí od nás
To, ako na dieťa hovoríme, ako s ním komunikujeme, je tiež dôležitým prvkom v jeho vývoji. Preberá od nás všetky návyky, našu reč. Je preto dôležité hovoriť na dieťa gramaticky správne, nešušlať a opisovať veci tak, ako sú.
Sleduje všetko, čo robíme, preto by sme dieťa mali pokladať bezpečne tak, aby na nás videlo, aby sme boli v jeho blízkosti. Nakoniec najlepšou prvou hračkou je mama – od dojčenia, po hladenie, váš hlas, obliekanie, to všetko ho stimuluje.
Ak necháte dieťa hrať sa samé s predmetmi, nezasahujte mu do toho, neukazujte mu, čo je správne. Tým podporíte jeho sebavedomie. Dieťa si na všetko príde samé a bude sa o to viac tešiť zo svojich vlastných úspechov.
Ak sa dieťaťu činnosť podarí, nie je nutné ho chváliť, ale skôr slovne oceniť jeho prácu, pozitívne ju zhodnotiť (tá skrinka je krásne poukladaná).
Poznáte montessori hračky, máte nejaké doma? Dovolíte deťom hrať sa s bežnými vecami v domácnosti, ktoré sú bezpečené? Chcete sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.