Múčnivka je časté ochorenie, s ktorým sa môžete stretnúť u vášho malého bábätka. Čo ju spôsobuje, ako sa jej zbaviť a o čo vôbec ide vám zhrnieme v našom článku.
Múčnivka – soor
Múčnivka, nazývaná aj soor dutiny ústnej, prípadne orálna kandidóza, je ochorenie spôsobené premnožením kvasiniek. Postihuje najčastejšie malé dojčatá, zhruba do jedného roka. Môže však urobiť problémy aj dospelým jedincom s oslabenou imunitou.
Toto nepríjemné ochorenie vám alebo vášmu bábätku môže spôsobiť aj vážnejšie zápaly v tele. Na druhej strane ho viete veľmi jednoducho liečiť.
Múčnivka u bábätiek
Väčšinou zistíte, že s vaším dieťaťom nie je čosi v poriadku, pretože je nekľudné, môže často plakať, hlavne však objavíte biely povlak na jeho jazyku. Tento povlak pripomína tvaroh. Ak sa aj budete snažiť ho nejako utrieť, nepodarí sa vám to. Naopak, jazyk bábätka môže krvácať.
Toto ochorenie sa často prenáša na bábätko práve z matky počas dojčenia alebo počas pôrodu, kedy si razí cestu pôrodnými cestami. Ak zistíte, že trpíte kvasinkovou infekciou, je dobré liečiť ju už počas tehotenstva.
Neskôr môžete riziko nákazy eliminovať dezinfekciou flaštičiek, hračiek a všetkého, čo by mohlo bábätko vložiť do úst.
Tip pre dojčiace matky
Infekcia sa často môže preniesť počas dojčenia aj na prsia matky. Zistíte to tak, že vás budú svrbieť či páliť bradavky. To vám môže narušiť dojčenie. Mali by ste roztokom genciánky potierať aj svoje bradavky.
Ako vzniká múčnivka
Dôvodom vzniku múčnivky sú kvasinky Candida Albicans, ktoré sa bežne môžu nachádzať v ústnej a črevnej dutine. Väčšinou nerobia neplechu ale problém môže nastať v prípade oslabenej imunity, kedy sa môžu kvasinky premnožiť. Premnoženie môže spôsobiť aj stres či extrémna únava, ATB a iné.
- biely alebo žltý povlak na jazyku, ktorý nie je možné zotrieť
- v ústach pociťujete pálenie, sucho či nepríjemnú chuť
- znakom sú aj popraskané alebo začervenané kútiky a afty
- môžete trpieť aj zápachom z úst – zo žalúdka
Liečba múčnivky
Ústa bábätka by ste mali vytierať pomocou vatovej tyčinky, ktorú namočíte do 0,5 % roztoku genciánovej violeti. Môžete ju poznať aj pod názvom fialová vodička.
Pomocou nej dôjde k zvýšenej tvorbe slín. Dochádza tak k prirodzenému čistiacemu procesu v ústnej dutine. Liečbu by ste mali podporiť pomocou probiotík, ktoré vyrovnávajú vhodnú hladinu potrebných baktérií v dutine ústnej ale aj v črevách. Doba liečby je zhruba 4 az 7 dní.
Ako ste riešili tento problém vy, ak ste sa s ním stretli? Zaujímajú vás aj skúsenosti iných mamičiek? Poďte do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku a sledujte nás na našom Instagrame.
Chcete sa zúčastniť súťaží, testovaní či byť našou ambasádorkou? Nezabudnite sa registrovať na našom webe.