Prietrž pupku a slabín – čo ak má vaše bábätko pruh?

prietrž pupku a slabín

Najčastejšie je prietrž pupku a slabín diagnostikovaná u najmenších detí, od novorodencov až po mladších školákov. Pupočný pruh má približne 20 percent detí, čiže každé piate dieťa sa s ním stretne, u detí nedonosených je výskyt ešte vyšší. Slabinová prietrž sa vyskutuje viac u chlapcov.

Prietrž pupku a slabín – pruh

Pruh, či prietrž (latinsky hernia) – ide buď o pruh vnútorný, pupočný, slabinový… Väčšinou vzniká na vrodenom podklade, najčastejšie ide práve o pupočný či slabinový pruh.

prietrž pupku a slabín

Pruh – hernia

Pupočná prietrž

Pupočná prietrž (hernia) dojčatám ťažkosti väčšinou nespôsobuje. Ak teda ide o pruh, kedy je dieťa v kľude, neplače kvôli tomu, nemá problémy, nerieši sa to. Keď vekom dôjde k spevňovaniu svalstva na bruchu, hernia zmizne. Môže to byť okolo jedného roku, ale aj neskôr. Problém by bol, keby pruh dieťaťu problémy spôsoboval, vtedy je na mieste kontaktovať detskeého chirurga.

Slabinová prietrž

Slabinové prietrže (hernia ingvinálna) sú častejšie diagnostikované u chlapcov ako u dievčat. Tu môže vzniknúť akútna komplikácia v podobe zaškrtenia čreva v oblasti hernie, vtedy je skutočne potrebné naplánovať operáciu hernie na oddelení detskej chirurgie. Môže totiž dôjsť k nepriechodnosti čriev, čo je veľmi nebezpečná situácia. Slabinový pruh nikdy nezanikne sám, vždy je nutná operácia.

Zaujímajú vás aj iné ochorenia či problémy, ktoré môžu vás a vaše bábätko prekvapiť? Informácie nájdete na našom webe.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe