Detský kašeľ

Detský kašeľ veľmi často potrápi vaše ratolesti, nie každý však bude prejavom vážneho ochorenia. Ako zistiť, aký typ kašľa má vaše dieťa a ako mu uľaviť?

Kašeľ – ako k nemu pristupovať

Detský kašeľ je v prvom rade príznakom ochorenia dýchacích ciest. Jeho úlohou je snaha dostať z tela čo najvíac hlienu a čistiť dýchacie cesty. Ako rodič sa stretnete s rôznymi typmi kašľa a je veľmi dôležité naučiť sa rozoznávať ich. Pomôže vám to zistiť, kedy je nutná návšteva lekára a kedy ide iba o jemné pokašliavanie, pri ktorom stačí domáca starostlivosť a veľmi rýchlo sa ho dieťa zbaví.

Ak však kašeľ pretrváva dlhšie ako 10 či 14 dní, je nutná návšteva lekára. To isté platí aj v prípade, že sa dieťa pri kašli dusí, vykašliava krv alebo má kašeľ štekavý, či máte podozrenie na vdýchnutie nejakého predmetu.

Druhy kašľa a liečba

Suchý kašeľ – pre dieťa je veľmi nepríjemný, pretože sa mu nedarí vykašľať a dieťa z neho pobolieva hrudník a bruško. Najhorší je hlavne večer, keď sa dieťa snaží zaspať. Obvykle je prejavom vírusového ochorenia. Môžete mu podávať vhodný prípravok, ktorý kašeľ utlmí. Pomáha zvlhčovať aj izbu, v ktorej dieťa spí.

Veľmi dobre zaberá aj správny zvolený éterický olej, ktorý v difuzéri necháte plynúť do ovzdušia. Môžete si z nich namiešať zmes alebo použiť jednotlivo. Vhodné sú éterické oleje ako kadidlo, benzoa, borovica, eukalyptus, harmanček a levanduľa. Viac informácií nájdete v článku Zmes éterických olejov na suchý detský kašeľ.

Vlhký kašeľ – dalo by sa povedať, že je priamym pokračovateľom kašľa suchého. Sliznica produkuje veľa hlienu a dieťa pomocou kašľa hlieny dostáva von. Kašeľ je potrebné v tejto dobe podporovať. V lekárni kúpite rôzne sirupy, ktoré sú v tejto fáze vhodné.

Pri vlhkom kašli u detí okolo jedného roka sú vhodné čaje zo slezu maurského, skoroceľu kopijovitého či podbeľu, divozelu veľkokvetého a tymianu. Stále je vhodné používať spomínané éterické oleje.

V prípade, že má dieťa kašeľ je veľmi vhodné udržiavať správnu vlhkosť v izbe. Zabezpečiť, aby sa nenachádzalo vo fajčiarskom prostredí.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe