Päť tipov ako na zaparený detský zadoček

Detská pokožka je päťkrát tenšia ako pokožka dospelých, a preto je výrazne náchylnejšia na podráždenie. Vlhké, nepriedušné a močom znečistené prostredie môže viesť k plienkovej dermatitíde, ktorej prejavmi trpí každé druhé dieťa nosiace plienku.

Najlepšou prevenciou, ako predísť zaparenému zadočku vášho dieťatka, je jeho správne ošetrovanie. 

1.  Časté prebaľovanie

Bez ohľadu na typ plienky je časté prebaľovanie základom správnej starostlivosti o detskú pokožku. Princíp vzniku plienkovej dermatitídy je totiž veľmi jednoduchý. V prípade, že je pokožka vystavená treniu o plienku v kombinácii so zvýšenou mierou tepla a vlhkosti, dochádza k rozmnoženiu baktérií a poškodeniu epidermy. Plienku preto treba vymieňať aspoň sedemkrát denne, u novorodenca dokonca ešte častejšie.

2.  Poriadne dosucha

Pri prebaľovaní nechajte dieťatko chvíľu rozbalené. Pokožka sa prevetrá, bude mať čas zaschnúť, a aspoň dočasne eliminujete nežiadúce trenie. Dôležité je tiež dôkladné vysušenie po kúpeli. Nedostatočne vysušená pokožka môže byť zdrojom ďalších problémov.

3. Primeraná hygiena

Prehnaná hygiena založená na nevhodne parfumovaných prípravkoch môže spôsobiť rovnaké komplikácie ako nedostatočná čistota. Vyhnite sa preto častému používaniu detskej kozmetiky. Postačí aj krátke umytie alebo osprchovanie čistou vodou. Ak si zvolíte vlhčené obrúsky, vyberte si tie kvalitné a neparfumované.

4. Výber správnej plienky

Nemali by ste podceňovať ani správnu veľkosť a kvalitu plienky. Tá by nemala byť ani príliš tesná, ani príliš voľná. Cez látkové plienky nenaťahujte nepriedušné sťahovacie nohavičky, ktoré bránia dýchaniu pokožky. Rovnako dôležitý je spôsob prania látkovej plienky. Tie klasické štvorce je potrebné vyvariť, dôkladne vypláchať a vyžehliť.

Dnes sú rôzne druhy látkových plienok, ktoré už vyvárať netreba a nie je nutné ich ani žehliť. Vyhýbajte sa aviváži a rôznym bieliacim prípravkom.

5.  Pravidelné použitie masti s panthenolom, vitamínom E a oxidom zinočnatým

Pred zabalením do čistej plienky ošetrite zadoček ochrannou masťou. Zvoľte masť, ktorá obsahuje panthenol a oxid zinočnatý. Kombinácia týchto dvoch látok zabezpečí regeneráciu a hydratáciu pokožky. Zatiaľ čo oxid zinku pokožku stiahne a posilní jej funkciu, pomocný D-panthenol zvýši vlastný proces regenerácie pokožky a zabráni stratám vody.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe