Prechladnutie je v dojčenskom a detskom veku veľmi častým ochorením. Malé deti trpia nádchou ročne v priemere až 6-krát. Choroba je v podstate zápal sliznice nosnej dutiny (rhinitis), ktorá je väčšinou vírusového pôvodu.
„Zvonenie na poplach”
Keď nádchu neliečime včas a nepostaráme sa o odstránenie hlienov tvoriacich sa v nose, stanú sa živnou pôdou pre rozmnožovanie baktérií. Spočiatku sú hlieny riedke, vodnaté, neskôr zhustnú, zhrudkovatejú a spôsobujú problémy s dýchaním, následne však môžu nastať ďalšie komplikácie (zápal stredného ucha, zápal tvárových dutín, zápal priedušnice či priedušiek – bronchitis).
Novorodenec a dojča dýchajú výlučne nosom. Preto, keď sa im nedostáva vzduch cez nos, môžu nastať veľké problémy s dýchaním. Avšak aj u väčších detí sa zvýraznia negatívne pocity, keď dieťa nemôže dýchať nosom.
Ako na hlieny
Pri prevencii a odstraňovaní týchto problémov je prvoradou úlohou pre rodičov a lekárov pravidelné a účinné odstraňovanie hlienov. Staršie dieťa už vie vyfúkať nos (aj u nich je dôležitá správna technika fúkania: každú nosnú dierku je treba fúkať zvlášť pri súčasnom zapchatí druhej dierky), ale malé deti toho nie sú schopné.
Preto je hlieny nutné odstraňovať odsávaním podľa potreby – teda toľkokrát, koľkokrát si dospelý človek fúka nos. Keď pri odsávaní z nosa nejdú hlieny, nesmieme proces znásilňovať, pretože upchatie nosa môže byť spôsobené opuchom sliznice a to samozrejme odsávaním neodstránime.
Kedy navštíviť lekára
Keď produkcia hlienov pretrváva viac dní, je potrebné lekárske vyšetrenie s cieľom vylúčiť, či nejde o alergiu, angínu alebo iné komplikácie. Pri liečbe chorôb z prechladnutia okrem odsávania hlienov môže byť potrebná aj aplikácia nosných kvapiek, prípadne protizápalových liekov alebo vitamínov.
Antibiotiká sú opodstatnené len v prípade odôvodnenia odborným lekárom.
Varovné signály
U celkom malého dieťaťa môže každá zmena správania znamenať poplach a môže byť dôvodom navštíviť lekára:
- Iný spánok: neobvykle predĺžený alebo naopak nepokojný, prerušovaný častým precitnutím.
- Neutíchajúci prenikavý, ostrý plač.
- Horúčka (teplota v zadočku nad 38,5 °C).
- Nechuť do jedla.
- Opakované zvracanie.
- Opakovaná tekutá stolica.
- Vyrážky na pokožke.
- Bledosť, cyanóza (modré pery, modrý okraj úst alebo modré konce prstov na rukách, na nohách i nechtoch), dieťa sa zobudí veľmi spotené.
Ako sa zachovať
Ak má vaše bábätko jeden zo spomínaných príznakov, alebo sama cítite, že niečo nie je v poriadku a znepokojuje vás to, spojte sa s lekárom. Nikdy neváhajte. Radšej treba ísť urýchlene pre nepatrný problém, ako niečo vážne zanedbať! Platí o to viac, ak je vaše bábätko veľmi malé, lebo v takomto veku treba reagovať rýchlo. Takže radšej zavolajte zbytočne ako neskoro.
Ako riešite prechladnutie vy? Používate nejaké éterické oleje alebo niečo úplne nebežné? Podeľte sa s nami v našej uzatvorenej skupinke Mamičky Happy Baby.
Chcete sa zúčastniť súťaží, testovaní či byť našou ambasádorkou? Nezabudnite sa registrovať na našom webe.