Šiesta detská choroba

Väčšinou sa u detí do 3 rokov objavuje ochorenie, tzv šiesta detská choroba. Ide o vírusové ochorenie, ktoré sprevádza vysoká horúčka a vyrážka.

Šiesta detská choroba

Za ochorením stojí herpesvírus 6 (HHV6). Zdrojom nákazy môže byť hocikto v okolí dieťaťa, či už je to rodič, súrodenec alebo dieťa od susedov.

Inkubačná doba je 10 dní. Ochorenie je typické vysokými horúčkami, ktoré trvajú 3-5 dní. Po ich odoznení sa na trupe objaví vyrážka, ktorá sa rozšíri na končatiny a krk.

Príznaky ochorenia

Dieťa môže ale aj nemusí mať prejavy tohto ochorenia. Niektoré deti síce ochorenie mali, ale viditeľné u nich nebolo. Niekedy sa môže objaviť iba horúčka a kožné prejavy badateľné nie sú. Dieťa je počas ochorenia ospalé a plačtivé, môže mať vodnatú nádchu, zdurené uzliny v oblasti hlavy a krku, bolestivý začervenaný krk. Vyrážka po pár dňoch odoznie, dieťa prestáva byť infekčné.

Liečba šiestej choroby u detí

Ochorenie je spôsobené vírusom, takže nie je nutné podávať ATB. Dôležité je, aby dieťa bolo v kľude a malo dostatok tekutín. V prípade nutnej potreby je možné podávať antipiretiká. Občas sa môže stať, že počas ochorenia dôjde k febrilným kŕčom, vtedy je potrebné kontaktovať lekára. V skutočne výnimočných prípadoch môže dôjsť k poruche krvotvorby, či zápalu pečene a mozgu. Prekonaním ochorenia dieťa získava doživotnú imunitu.

Prečítajte si aj o ochorení Ruky-nohy-ústa či siedmej detskej chorobe v našom článku.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe