Zápal očných spojiviek u detí – konjuktivitída

Konjuktivitída – zapálené oči plné hnisu vedia veľmi skomplikovať život malým deťom. Zápal očných spojiviek je bolestivý a vyžaduje si liečbu.

Zápal očných spojiviek – prejavy

Očká detí sú začervenané, viečka opuchnuté, cievy v oku bývajú popraskané a sčervenaná je aj sliznica v oku. Očká slzia, vyteká z nich hnis a v spánku často dochádza k zlepeniu viečok.

V prípade zápalu očných spojiviek sa môžu pridružiť aj príznaky iných ochorení, ako je bolesť hrdla, zväčšené uzliny na krku alebo teplota. Dieťa sa môže javiť ako unavené a vadí mu svetlo, pretože ho z neho bolia oči.

Ako k zápalu dochádza

Sú rôzne príčiny, ale najčastejšie ide o vírusový alebo bakteriálny zápal spojiviek. Často si deti zápal prinesú z bazénov, kúpalísk, jazier a pod. Príčinou môže byť aj alergia na zvieratá, prach, lieky, chemikálie a pod. Preto treba zistiť príčinu a alergén odstrániť. V prípade potreby je vhodné podať antihistaminiká. Problémom môže byť aj nedostatočná hygiena rúk.

Ak je už jedno očko zapálané je na mieste začať s liečbou, aby sa nenakazilo aj to druhé oko.

Zápal očných spojiviek

Zápal očných spojiviek

Ako liečiť zápal očných spojiviek

Ideálne je kontaktovať pediatra alebo detskú očnú ambulanciu, kde poradia a nastavia liečbu. Dôležité je zistiť, čo za zápalom stojí, či ide o bakteriálnu infekciu alebo infekciu vírusovú. Je totiž zbytočné podávať antibiotiká, pokiaľ ide o infeciu vírusovú. Pri bakteriálnej sa predpíše mastička na noc a kvapky počas dňa.

Na ukľudnenie oka a proti bolesti pomáhajú aj teplé zábaly. V dobe zápalu je ideálne deťom nepúšťať televízor a počítač či mobilný telefón.

Ako sa vyhnúť nákaze – prevencia

Ak už v škôlke alebo škole je dieťa, ktoré má vírusový zápal spojiviek, je fajn, keď ostane v karanténe a vyhne sa kolektívu, keďže je to veľmi nákazlivé. Ostatné deti by si mali často umývať ruky a snažiť sa nedotýkať sa očí. Používať vreckovky, uteráky a pod. iba vlastné.

Ak dieťa zápal má a vonku svieti slniečko, je dobré nosiť slnečné okuliare. A do budúcna naučiť deti používať okuliare na plávanie.

Podeľte sa s ostatnými mamičkami,v našej uzatvorenej skupine na Facebooku ako sa vám podarilo liečiť tento zápal.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe