Zápal očných spojiviek u detí – konjuktivitída

Konjuktivitída – zapálené oči plné hnisu vedia veľmi skomplikovať život malým deťom. Zápal očných spojiviek je bolestivý a vyžaduje si liečbu.

Prejavy zápalu očných spojiviek

Očká detí sú začervenané, viečka opuchnuté, cievy v oku bývajú popraskané a sčervenaná je aj sliznica v oku. Očká slzia, vyteká z nich hnis a v spánku často dochádza k zlepeniu viečok.

V prípade zápalu očných spojiviek sa môžu pridružiť aj príznaky iných ochorení, ako je bolesť hrdla, zväčšené uzliny na krku alebo teplota. Dieťa sa môže javiť ako unavené a vadí mu svetlo, pretože ho z neho bolia oči.

Ako k zápalu dochádza

Sú rôzne príčiny, ale najčastejšie ide o vírusový alebo bakteriálny zápal spojiviek. Často si deti zápal prinesú z bazénov, kúpalísk, jazier a pod. Príčinou môže byť aj alergia na zvieratá, prach, lieky, chemikálie a pod. Preto treba zistiť príčinu a alergén odstrániť. V prípade potreby je vhodné podať antihistaminiká. Problémom môže byť aj nedostatočná hygiena rúk.

Ak je už jedno očko zapálané je na mieste začať s liečbou, aby sa nenakazilo aj to druhé oko.

Ako liečiť konjuktivitídu

Ideálne je kontaktovať pediatra alebo detskú očnú ambulanciu, kde poradia a nastavia liečbu. Dôležité je zistiť, čo za zápalom stojí, či ide o bakteriálnu infekciu alebo infekciu vírusovú. Je totiž zbytočné podávať antibiotiká, pokiaľ ide o infeciu vírusovú. Pri bakteriálnej sa predpíše mastička na noc a kvapky počas dňa.

Na ukľudnenie oka a proti bolesti pomáhajú aj teplé zábaly. V dobe zápalu je ideálne deťom nepúšťať televízor a počítač či mobilný telefón.

Ako sa vyhnúť nákaze – prevencia

Ak už v škôlke alebo škole je dieťa, ktoré má vírusový zápal spojiviek, je fajn, keď ostane v karanténe a vyhne sa kolektívu, keďže je to veľmi nákazlivé. Ostatné deti by si mali často umývať ruky a snažiť sa nedotýkať sa očí. Používať vreckovky, uteráky a pod. iba vlastné.

Ak dieťa zápal má a vonku svieti slniečko, je dobré nosiť slnečné okuliare. A do budúcna naučiť deti používať okuliare na plávanie.

Zdieľajte
Empik fotoreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe