Prvé príkrmy pre bábätko? Vyskúšajte metódu BLW

Čo to vlastne BLW je

BLW (Baby Led Weaning) je tak trochu iný spôsob ako nakŕmiť dieťa a zavádzať príkrmy. Dieťa nedostane kašovitú stravu, ale jedlo dostane priamo do ruky. Vy ušetríte čas, pretože nebudete musieť všetko mixovať, kombinovať, a hlavne nebudete musieť kŕmiť dieťa lyžičkou, keď ono sa na vás bude tváriť, že to jedlo proste nechce.

BLW je ale hlavne o tom, že každé dieťa je iné, inak sa vyvíja, a tiež začne jesť príkrmy v inú dobu. Tak ako sa naučí samo otáčať, samo sedieť či chodiť, naučí sa aj samé jesť. Základom by malo byť samozrejme dojčenie, či umelé náhrady materského mlieka a keď dieťa prejaví o vami ponúkané kúsky jedla záujem, je to preň ten správny čas.

Správny čas na príkrmy

Je to veľmi individuálne. Niektoré deti začnú prejavovať záujem už v 6. mesiaci, niektoré až v 8., či možno aj neskoršom mesiaci. Ideálne je, aby ste spolu sedeli pri stole všetci a venovali sa konzumácii jedla. Ak dieťa prejaví záujem o jedlo, ponúknite mu kúsok preň vhodného a vhodne pripraveného jedla (zemiak, mrkva, batát a pod.). Ak dieťa jedlo bez problémov chytí do ruky a “spracuje” je pripravené.

Spokojné dieťa nadovšetko

Verte, že každé dieťa sa poteší, keď ho necháte vybrať si jedlo, ktoré sa mu na tanieri viac pozdáva. Patlanie ručičkou v jedle je zároveň učením, ako sa najesť v budúcnosti sám. Dieťa sa učí poznávať rôzne chute, farby, vône a tvary jedla. Pre deti je to zároveň zábava a pre vás o to jednoduchšie, že nemusíte kŕmiť dieťa, ktoré práve nemá chuť alebo ma jednoducho chuť iba na určitý druh jedla. Je samozrejme na každej mamičke, čo dieťaťu vyberie a uvarí.

Neporiadok a zábava

Počítajte hlavne s tým, že okolie dieťaťa bude plné kúskov jedla. Určite ho oblečte alebo možno radšej neoblečte, a to tak, aby ste s tým mali čo najmenej práce. Situáciu si užívajte, pretože pohľad na skúmajúce dieťa je zabavný a nezabudnuteľný.

Čo je ale dôležité, dieťa sa naučí správne uchopiť jedlo do ruky, podporí sa vývoj žuvacích svalov. Vaša ratolesť sa naučí, kedy je skutočne hladná, ktoré jedlo ako chutí a nebude neskôr prekvapená, že samostatný zemiak ma úplne inú chuť ako kaša, v ktorej bolo zároveň mäso či niečo iné.

Bon apetit! 🙂

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe