Čo nejesť – strava pri dojčení

Mamičky si neustále lámu hlavu nad tým, ako má vyzerať strava pri dojčení a ako neuškodiť svojmu dojčenému bábätku. Mnohé bábätká sú totiž na stravu mamičky veľmi citlivé, a tak je táto téma neustále v kurze.

Strava pri dojčení

Aj tu platí, že je dôležitá kvalita a pestrosť stravy. Lenže pri dojčení je dôležité dbať aj na zloženie stravy. Niektoré bábätká majú po narodení ešte citlivé trávenie a tak sa môže stať, že im niektorý typ stravy nesedí a môže im spôsobovať nafukovanie či bolesti bruška. Niektoré bábätká môžu byť citlivé napríklad na bielkovinu kravského mlieka alebo mu môžu vadiť strukoviny a podobne. Toto všetko môže mamička vypozorovať poctivým skúmaním toho, čo zje a vypozorovať, či bábätku niečo skutočne vadí či nie.

Strukoviny a iné potraviny, ktoré nafukujú

Všetky tieto potraviny môžu spôsobiť bolesti bruška, nafúknutia a bolestivý plač bábätka. Dávajte preto pozor hlavne na strukoviny, aj keď napríklad červená lúpaná šošovica v drvivej väčšine problém nespôsobuje. Prvé tri mesiace dávajte pozor aj na čerstvé pečivo, karfiol, kapustu a podobne. Je fajn, ak mamička zistí, čo je problém a konkrétnej potravine sa následna vyhne a začne ju zaraďovať až neskôr. Čo sa týka pečiva, tak kvalitný kváskový chlebík môže byť riešením, ale je fajn, ak si to mamička najprv v malej miere vyskúša.

Je tiež vhodné vyhnúť sa sýteným vodám a minerálkam.

Alergény pri dojčení

Mamička dnes môže zaradiť aj predtým často zakázané alergény, ale je dobré, aby ich zaraďovala pomaličky a vždy si odsledovala, či náhodou bábätko nemá nejaký problém. Platí to najmä pri konzumácii potravín, ako sú paradajky, jahody, orechy, exotické ryby či mlieko.

Je fajn vyhnúť sa aj jedlám, ktoré sú veľmi pikantné alebo až príliš kyslé, tie tiež môžu spôsobovať bolesti bruška.

Strava s cukrom a konzervantmi

Myslím, že tu platí skutočne pravidlo jesť čo najčistejšie a základné čerstvé potraviny. Mnohé chemikálie, ktoré sa dnes v jedle nachádzajú nie sú vhodné ani pre samotné mamičky a už vôbec nie pre malé deti. Predsa len je tu možnosť, že sa dostanú do materského mlieka. Výsledkom môžu byť rôzne nepríjemné kožné problémy bábätka či samotnej mamičky. A to isté platí aj pri cukre, ktorý tiež nabúrava mikrobióm v čreve, a zdravé črevá sú základom dobrej imunity.

Alkohol a kofeín

Tiež je ideálne sa im vyhýbať. Keď si mamička občas kávu dá, svet sa nezrúti. Lenže kofeín sa nachádza aj v čokoláde, či v rôznych nápojoch, preto by mala byť mamička skutočne pri konzumácii opatrná.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe