Najmenšie bábätká vo veku približne do 6 mesiacov sa v noci aj cez deň často zobudia už po necelej polhodine spánku. Pre rodičov môže byť toto obdobie veľmi náročné. Časté nočné vstávanie a nedostatok odpočinku sa rýchlo premení na vyčerpanie nehovoriac o tom, že si dostatočne neoddýchne ani vaše bábätko. Čo robiť, aby mohlo pokojne spinkať oveľa dlhšie?
Prečo sa bábätká často budia?
Deti sa rodia so skupinou reflexov, ktoré im v prvých mesiacoch pomáhajú navyknúť si na podmienky mimo maternice. Časté budenie býva spôsobené Moorovým reflexom, ktorý je ich prirodzenou reakciou na nečakaný podnet. Stimul môže byť dotykový, zvukový alebo vizuálny, napríklad, ostré svetlo. Niekedy je tiež reakciou na náhlu stratu stability. Prejavuje sa prudkým rozhodením končatín a následným schúlením, čo spiace bábätko zobudí. Úlohou Moorovho reflexu je privolať matku, ak sa vyskytne nebezpečenstvo, preto je sprevádzaný plačom. Vymizne do 4 – 6 mesiacov života.
Pocit bezpečia ako u mamičky v brušku
Krátky spánok s trvaním len 20 – 30 minút bábätku nestačí, je preto unavené a nervózne. Aby ste mu pomohli výdatnejšie si odpočinúť, potrebuje zažívať pocit bezpečia, aký malo v období vývoja v maternici. Pomôže vám ho vytvoriť ulitka.
Zavinovanie detí používajú rodičia novorodencov už niekoľko tisícročí. Dieťatko je v nej v pevnom objatí, čo navodí pocit istoty. Zároveň zabraňuje prudkým pohybom končatín, ktoré deti rušia zo spánku. Pre lepší a výdatnejší odpočinok ju preto odporúčajú aj psychológovia a pediatri.
Zavinovačku môžete používať už v pôrodnici
Bábätko môžete začať zavinovať hneď po narodení. Okrem pocitu bezpečia, ktorý mu pripomína čas, kedy bolo u mamičky v brušku, prispieva aj k jeho tepelnému komfortu. Zabráni tiež poškriabaniu tváričky ostrými nechtíkmi. Telíčko dieťatka jemne objíme, čím ho upokojuje na dlhší čas.
Dôležitý rituál pred spaním
Ku kvalite spánku a rýchlejšiemu zaspávaniu prispieva aj pravidelná rutina. Ak budete jednotlivé činnosti pred spaním vykonávať v rovnakom čase a v stálom poradí, dieťatko sa naučí, ako po sebe nasledujú. Najskôr ho umyte a vymeňte plienku, potom oblečte do pyžamka a nakŕmte.Nakoniec ho zaviňte a uložte. Pokiaľ dieťatko zavinovanie odmieta, môžete ho vyskúšať počas spánku. Uložte ho do postieľky na zavinovačku alebo ulitku, ktorú neskôr budete môcť len zapnúť.
Zavinovačka pomáha pri dojčení
Zvlášť prvorodičky sa často obávajú, či dokážu správne manipulovať s novorodencom. Zavinovanie im uľahčí držanie dieťatka a pomôže aj pri dojčení. Bábätko, ktoré plače alebo je nervózne od únavy či hladu, sa často nevie prisať na prsník. Ak ho pred dojčením zaviniete, upokojí sa a lepšie sa prisaje. V jemnom objatí ulitky ho budete mať zároveň blízko pri sebe, utíšené bábätko vypije viac mlieka a bude dlhšie nasýtené.
Ako správne zavinovať
Veľkosť zavinovačky musí zodpovedať hmotnosti bábätka (nie veku alebo dĺžke). Po zavinutí musí mať dostatok priestoru na nožičky aj ručičky, musí sa tiež vedieť ohnúť v bokoch. Zavinuté dieťatko uložte do postieľky vždy v polohe na chrbátiku. Keď sa začne snažiť o pretočenie, v zavinutí nepokračujte. Neodporúča sa ani zavinovanie dieťaťa s horúčkou alebo dyspláziou bedrového kĺbu.
Dôležité je tiež oblečenie pod ulitkou alebo zavinovačkou. To vyberte s ohľadom na teplotu v miestnosti. Pri výbere skontrolujte tiež materiál, z ktorého je vyrobená. Mal by byť priedušný a zároveň dieťa príjemne zahriať. Okrem toho by mal byť dostatočne pružný, aby sa v nej bábätko mohlo pohybovať.
Ulitka alebo zavinovačka?
Jednoduché zavinovanie so zapnutím na zips ponúkajú ulitky šité vo veľkosti, ktorá vyhovuje bábätkám v závislosti od ich hmotnosti. Nemusíte sa preto obávať, že dieťatko nebude mať v ulitke dostatok voľnosti na pohyb. Aj preto ich dnes mnoho mamičiek uprednostňuje pred klasickými zavinovačkami. Ich nevýhodou je zložitejšie zavinovanie, deti si z nich tiež ľahšie vyslobodia ručičky. Bežné zavinovačky tak nie vždy zabránia prebudeniu bábätka.
Ulitky SwaddleMe
Na záver máme pre vás tip na ulitku z e-shopu Loveki, ktorý sa usiluje prinášať produkty na kvalitný a bezpečný spánok bábätiek. V spolupráci so skúsenými pôrodnými asistentkami a laktačnými poradkyňami boli navrhnuté ulitky SwaddleMe od značky Sleepee.
Ušité sú s obojstranným zipsom, ktorý sa dá rozopnúť aj zospodu. Vďaka nemu budete môcť dieťatko prebaliť aj v postieľke bez toho, aby ste ho z nej museli vyberať. K dispozícii sú v dvoch veľkostiach podľa hmotnosti. Pre novorodencov od 3 do 6,5 kg sú určené ulitky SwaddleMe First Step, pre bábätká od 6,5 do 9 kg ulitky SwaddleMe Second Step. Ulitka Second step má možnosť odopnutia ramienok. Keď už zavinovanie nebude potrebné, nebudete musieť ulitku odkladať. Deťom, ktoré sa už vedia pretočiť na bruško, totiž poslúži namiesto spacieho vaku.