Máte doma 2-mesačné bábätko a chcete vedieť, ktoré hračky a hry sú pre neho vhodné? Ktoré podporujú detský vývoj a ktoré naopak nie? Poradí vám pôrodná asistentka, Radka.
V dnešnej dobe sú obchody a e-shopy presýtené rôznymi pomôckami a všakovakými hračkami. Preto je veľmi náročné sa vyznať v tom, ktoré hračky sú pre dieťa užitočné a podporujú jeho prirodzený motorický vývoj. Existuje mnoho hračiek, ktoré skôr môžu naopak psychomotorický vývoj dieťaťa spomaliť.
Aké hry a hračky sú vhodné pre 2-mesačné bábo?
Prvé týždne je pre bábätko najdôležitejšia vaša prítomnosť a vrelá náruč. Spievajte mu vaše obľúbené pesničky, riekanky, alebo básničky. Uvidíte, ako to dokáže dieťatko ukľudniť.
Dotýkajte sa vášho bábätka, hladkajte ho, urobte mu masáž bruška, čo mu napomôže k zlepšeniu trávenia. Masírujte plošným dotykom okolo pupka v smere hodinových ručičiek. S básničkou „Kolo, kolo mlynské“ môžete krúžiť obomi dolnými končatinami, tiež v smere hodinových ručičiek. Nebojte sa stehnami ísť úplne k brušku.
Približne od 2. mesiaca sa začína u bábätka zlepšovať zrakový kontakt a postupne aj otváranie dlane a cielený úchop. Na začiatku je vhodné detičkám ukazovať čiernobiele knižky, hračky alebo kartičky, vďaka čomu sa im bude dariť lepšie fixovať zrakom.
Pre 2- mesačné bábätko sú ideálne čierno-biele obrázky. Knižky s bezpečným zrkadielkom a vysoko kontrastnými obrázkami v základných farbách, ktoré podnecujú rozvoj zmyslov a emočnej inteligencie dieťaťa.
Aké hračky pre 3-mesačné bábo?
Od 3 mesiacov sú vhodné knižky s farebnými obrázkami a rôznorodými textúrami na skúmanie, ktoré podporujú rozvoj zmyslov a jemnej motoriky dieťaťa.
Rady k prvým hračkám pre bábätko
Predmety im ukazujte asi 40 cm pred tvárou, aby neboli príliš ďaleko, alebo blízko. Dôležité je, aby dieťa vedelo rotovať hlavou voľne na obe strany. Pohybujte hračkou pomaly do strán až tak, aby využilo celú rotáciu pohybu.
Keď dieťa leží na chrbte, hračky a ani akékoľvek stimuly nedávajte za hlavu, to ich bude nútiť hlavičku zakláňať. Hračku dajte ľahko pod úroveň očí, aby ich zrak smeroval trochu dole. Rovnako to platí aj pri používaní hrazdičiek.
Postavte ich tak, aby hrazdička bola nad úrovňou pupka. Keď bábätko leží na brušku, hračky nedávajte veľmi vysoko, pretože ho to stimuluje do záklonu. Položte ich na podložku tesne pred bábätko, aby vedelo jednoducho zafixovať zrakom.
Ak by ste potrebovali pomoc s výberom vhodných hračiek, či iných potrieb pre bábätká, v e-shope Moje Naj Bábo nájdete široký výber všetkého, čo s bábätkami súvisí. Jeho majiteľka, Radka, ktorá si obchodíkom splnila svoj sen, vám isto rada pomôže.