Poznám starého otca, ktorý svojej 5 mesačnej vnučke naservíroval kapustnicu s klobásou. A viem, že podobne ,,akčných“ starých rodičov máme na svete veľa. No práve pri prvých príkrmoch platí, že rovnako ako zloženie, je dôležitá i forma. A tak by sa mal pripravovať aj prvý detský obed.
Prvý detský obed
Vaše dieťatko poznalo iba mliečko. Preto je iný typ stravy preň veľkou neznámou. Aby bol prechod dieťatka z mlieka na tuhú stravu čo najľahší, prvé príkrmy majú často štruktúru krémovej polievky.
Nebojte sa, príprava prvého detského obedu je úplne jednoduchá: Mrkvu ošúpeme, nakrájame a uvaríme v dojčenskej vode do mäkka. Hotovú mrkvu s primeraným množstvom vody, v ktorej sa varila, rozmixujeme ponorným mixérom. Príkrm s teplotou asi 40 oC (nesmie páliť na pokožke) je pripravený pre malého hladoša. Drobci majú radšej jedlo, ktoré je iba mierne zohriate.
Keď sa bábätko oboznámi s novou štruktúrou jedla, môžeme potravinu roztlačiť vidličkou a neskôr krájať na malé kúsky. Vďaka tomu sa dieťatko naučí žuť a prehĺtať tuhú stravu.
Koľko príkrmu má dieťatko zjesť?
Často sa stretávame s odporúčaniami, koľko by malo dieťatko na začiatku prikrmovania zjesť. A hoci sa medzi bábätkami nájdu papkáči, ktorým mrkvička zachutí hneď na prvý krát, častejšie si drobci na príkrm musia zvykať niekoľko dní či týždňov.
Vo všeobecnosti však platí:
● 1. deň ponúknite dieťatku pár lyžičiek pokrmu. Ak prehltne aspoň jedno sú- sto, môžete byť naň i na seba hrdá. Dokázali ste veľkú vec. Bábätko dokŕmte mliečkom.
● 2. a 3. deň dieťatku podajte príkrm z tej istej zeleniny, ideálne v rovnakom čase. Uvidíte, že si na príkrm začne postupne zvykať a spapá viac. Opäť ho dokŕmte mliečkom.
● Na 4. deň naservírujte dieťatku zemiak alebo ho pridajte ku príkrmu z mrkvy. Drobca dosýťte mliekom. Novú potravinu pridávajte vždy po 2 až 3 dňoch. Buďte trpezlivá a čoskoro sa dočkáte dňa, kedy zje dieťatko celú porciu.
Bábätku dávky príkrmu zvyšujte pomaly. V priebehu 2 až 4 týždňov by mal obedný príkrm plne nahradiť dojčenie. Niektorým detičkám to trvá dlhšie. Preto sa netrápte, ak si bude dieťatko žiadať mlieko aj po mesiaci.
Tak, ako si na príkrm zvyká dieťatko, musí si naň navyknúť i detská tráviaca sústava. Preto, i keď bábätku nemliečna strava zachutí, prvé dni mu podávajte iba zopár lyžičiek.
Prečo bábätko nechce jesť?
Hoci na vás drobček túžobne hľadel, keď ste raňajkovali, prvé sústo príkrmu v ústočkách ho môže zneistiť. Nebuďte preto frustrovaná, ak lyžičku začne odtláčať a jedlo vypľúvať. Nová chuť, nová štruktúra, nový pocit v ústočkách je niečo, na čo si dieťatko musí zvyknúť.
Môžete mu s tým však pomôcť:
● Napriek tomu, že mrkvička je všade okolo vás, zostaňte pokojná. Osvojte si mantru, ktorá vám pomôže zvládnuť prvé dni: ,,Trpezlivosť a kľud! Neporiadok k detskému papaniu patrí.“
● Občas sa stáva, že nemáme chuť do jedla. Možno aj vášmu bábätku práve nechutí jesť alebo nemá náladu skúšať nové veci. Nenúťte ho. Ďalší deň to pôjde ľahšie.
● Na kŕmenie používajte kvalitnú plastovú lyžičku. V ústach je na pocit príjemnejšia ako chladný kov a dieťatko sa nezraní, ak do nej zahryzne.
● Bábätku prvé dni spievajte, prihovárajte sa mu, podajte mu do rúčky inú lyžičku. Ak odpútate jeho pozornosť, kŕmenie vám pôjde lepšie.
Ako na prvý detský obed – rady mamičiek
Zuzka, 28 rokov (Nové Mesto nad Váhom)
„Z príkrmov som mala obavy. Radila som sa s detskou lekárkou, ktorá mi všetko vysvetlila a poradila mi, aby som vyskúšala trojstupňový systém zavádzania. Znamená to, že 1. deň uvaríte dieťatku mrkvičku. Na 2. a 3. mu stále podávate mrkvový príkrm. Potom, ak drobec nemá žiadnu alergickú reakciu, pridáte zemiak a zase ním dieťatko kŕmite tri dni. Na štvrtý deň môžete pripraviť príkrm z mrkvy, zemiaku a hrášku.
Kristína, 26 rokov (Zvolen)
Veľa som o prikrmovaní čítala a zistila som, že existuje metóda, podľa ktorej sa bábätko dokáže samo napapať. Nazýva sa Baby Led Weaning (BLW). Varená strava sa nemixuje, iba krája na kúsky, ktoré si bábo berie a je. Na začiatku som príkrmy mixovala a neskôr som ich roztláčala a dcérke som podávala aj nakrájané kúsky do rúčky.