Ruky-nohy-ústa

Ide o “novodobé” vírusové ochorenie spôsobené enterovírusom Coxsackie A16, ktoré sa šíri hlavne medzi deťmi a je veľmi infekčné.

Prejavy ochorenia

Deti v detskom kolektíve sú na toto ochorenie veľmi náchylné. Ide o veľmi časté ochorenie malých detí zhruba do 10 rokov veku. Ochorieť môžu aj dospelí, ktorí majú oslabenú imunitu, hoci ho už možno prekonali..

Prejavuje sa vyrážkou okolo úst, na dlaniach rúk a na chodidlách. Ochorenie sprevádza zvýšená teplota, nechutenstvo, slinenie a celková apatia.  Môžu sa objaviť aj bolesti krku, brucha, v ústach sa môžu objaviť afty. Vyrážka deťom spôsobuje svrbenie a občas býva aj bolestivá. Je to veľmi nákazlivé ale zároveň nezávažné ochorenie.

Poradie: 0 / 0
vstúpiť do galérie

Prenos

Toto vírusové ochorenie sa šíri veľmi rýchlo, a to ako kvapôčková infekcia vzduchom alebo kontaktom s predmetom, na ktorom sa vírus nachádza. Dieťa si ju môže priniesť z verejných záchodov, z ihriska či kútiku, kina či kúpaliska. Ochorenie sa šíri hlavne v lete a na jeseň. Inkubačná doba je 3 až 6 dní. Väčšinou spôsobí miestne epidémie v kolektíve.

Liečba choroby

Pri tomto ochorení ide hlavne o to, aby bolo dieťa v kľudovom režime, bez športových aktivít, ktoré môžu deťom spôsobovať bolesť postihnutých končatín. Je dôležité, aby sa nezdržiavalo v detskom kolektíve. Hračky v kolektíve by sa mali po zistení výskytu dezinfikovať, aby nedošlo k prenosu na ďalšie deti.

Dieťa by malo prijímať zvýšené množstvo vitmínov, zvlásť rady B vitamínov, vitamin C. V prípade vyšších teplôt je dobré ich jemne zraziť a vyrážky sa môžu natierať zinkovou masťou, prípadne Fenistil gélom. Je vhodné podývať dieťaťu ľahkú stravu, ktorá nedráždi pokožku. Treba dbať aj na to, aby sa dieťa vyhýbalo slnku.

Ochorenie sa hojí spontánne zhruba po 10 dňoch bez komplikácií. Ak ide o deti s výrazne oslabenou imunitou, je dobré tieto deti sledovať pre prípad, že by mohlo ochorenie vyústiť do zápalu mozgových blán.

Komplikácie, ktoré môžu nastať

U niektorých detí dôjde po 4 – 5 týždňoch po odoznení choroby k odlúčeniu nechtov na rukách a nohách, prípadne sa môže stať, že na koži ostanú jemné jazvičky. Ochorenie sa môže počas života opakovať, zvlášť u osôb so zníženou imunitou.

Ochorenie nemá dopad na plod v maternici tehotnej ženy, ale problém môže nastať počas pôrodu, ak by sa novoredenec nakazil vírusom. Potom je nutné zahájiť potrebnú liečbu.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe