Keď uvidíte tieto deti, budete sa čudovať, že tieto podivné malé stvorenia budú niekddy ľudmi. Článok s názvem „Saving Babies“ zo Svetového veľtrhu o detských inkubátoroch, z ktorého citujeme, bol publikovaný v roku 1933. V tejto dobe sa nemocnice nestarali o predčasne narodené deti, väčšinou ich posielali s matkou domov s tým, že, bohužiaľ, skoro zomrú – aby si rodička užila aspoň pár chvíľ s bábätkom.
Tým lekárom bez diplomu bol Martin Couney. Hoci často tvrdil, že je chránencom francúzskeho lekára Pierra-Constant Budina, muža, ktorý popularizoval inkubátory v Európe, nikdy o tomto tvrdení neexistoval žiadny dôkaz. Inkubátory pre dojčatá boli vyvinuté už v 80. rokoch 19. storočia v Paríži. Martin Couney ich poprvýkrát vystavil na berlínskej výstave v roku 1896. Od tejto doby cestoval na ďalšie výstavy, ale nakoniec sa v roku 1903 usadil v USA, aby zrealizoval show inkubátorov pre deti.
25 centov za vstup na výstavu detí v inkubátoroch
Martin Couney, neskôr nazývaný „doktor inkubátor“, ukázal boj medzi smrťou a životom, ktorý sa stal jednou z najobľúbenejších atrakcií ostrova Coney Island.
Prevádzka inkubátoru vyšla na 15 dolárov denne a boli to práve návštevníci výstav, kto prevádzku platil, teda v podstate financovali boj o život malých nedonosencov.
Couneyho zámery boli jednoznačne úžasné, no napriek tomu ho lekárska spoločnosť odsúdila a dala mu nálepku pochybného šarlatána a falošného doktora, ktorý prevádzkuje zábavnú atrakciu. V čase výstav boli predčasne narodené deti všeobecne považované za geneticky podradné a zvyčajne ich lekári nechávali umrieť, čo bolo pre Martina Couneyho neprijateľné, preto prišiel s týmto riešením. Martin Couney bol zdravotníckymi profesionálmi označovaný iba za akéhosi demonštranta a nie skutočného lekára. On sám ale vtedy zdelil novinárom, že sa týchto výstav vzdá, až keď budú mať predčasne narodené deti slušnú lekársku starostlivosť.
Samotné inkubátory boli lekárskym zázrakom
Vyrobené z oceli a skla stáli na nohách, ktoré boli asi 1,5 m vysoké. Horúca voda bola privádzaná z vonkajšej strany kotlom do postele zo siete, na ktorej dieťa spalo.
Couney bol tiež veľkým zastáncom dojčenia, navyše všetky jeho zdravotne sestry by boli prepustené, pokiaľ by ich prichytil s alkoholom alebo cigaretou. Mali na sebe naškrobené biele uniformy a zariadenie, kde sa kŕmili deti, bolo vždy absolútne čisté.
Ľudia odhadujú, že pruský rodák zachránil životy okolo 6500 detí a zmenil fungovanie americkej lekárskej vedy. V ranných štyridsiatych rokoch sa počiatočný záujem o výstavy predčasne narodených detí znížil, ale nemocnice začali otvárať jednotky intenzívnej starostlivosti a liečby predčasne narodených detí.
Couneyov sen sa splnil. Priekopník v starostlivosti o deti, bohužiaľ, zomrel v päťdesiatych rokoch vo veku 80 rokov bez peňazí vo vrecku. Ale jeho odkaz žije ďalej.
Články o predčasne narodených deťoch nájdete tu.
Máte aj možnosť registrácie na Happy Baby