Dovoliť bábätku všetko? A čo keď ho máme plné zuby?

Do veku jedného roku dieťa skúma, experimentuje, skúša. Objavuje svoje telo, ruky, nohy, ako aj všetko, čo ho obklopuje. Je to proste zvedavé bábätko. Vkladá do toho všetku svoju energiu, celú svoju pozornosť, ale ešte nevie, čo je nebezpečné, dovolené, zakázané…

Bábätko je zvedavé. Môžeme mu dovoliť všetko?

Veľmi často sa stáva, že sa len raz udrie a hneď pochopí zmysel toho, keď mu hovoria: „Pozor! Ublížiš si.“ Rovnako, ale oveľa neskôr, porozumie pojmom zle a dobre. Zatiaľ sú mu cudzie. Je celkom zbytočné trestať ho, alebo sa mu zdĺhavo prihovárať: „Ty nie si dobré dieťa, to, čo robíš, je zlé. Buď dobrý, inak …“.

Rázne “nie”

Ak sa podujme na niečo riskantné a nebezpečné, povedzte mu jednoducho a dôrazne: „Nie!“ Nepotrebuje ešte vysvetlenie, aby pochopilo vaše rozhodnutia. Najmä ho chráňte. A obrňte sa trpezlivosťou: V tomto veku sa rýchlo zabúda, čo je zakázané, musíte to veľmi často opakovať.

Keď máme bábätka plné zuby…

Bábätko, to nie je len potešenie od rána do večera! Áno, je to nepochybne životné šťastie. Jeho príchod však má aj menej šťastné stránky: ťažké obdobie pre partnerov, ťažko znesiteľné záchvaty plaču, únavu, vyčerpanosť… Ak máte pocit, že už máte materstva dosť, ak niekedy zatúžite po svojom predchádzajúcom živote, necíťte vinu. Byť rodičom je ťažké! Prečo nepovedať vášmu dieťatku, že niečoho už stačilo, a nebudete po ruke vždy, keď zafňuká?

Kľudne nechajte niekoho bábätko postrážiť

A nezabúdajte, vždy môžete požiadať o pomoc, môžete sa zdôveriť priateľke, môžete zveriť svoje bábätko dôveryhodnej osobe na niekoľko hodín, prípadne aj dní. Urobte potrebné opatrenia skôr, než budete taká vyčerpaná, že vás prestane tešiť život.

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe