Hlasité signály a tipy, ako ukľudniť plačúce bábätko

Bábätko

Keď sa narodí dieťatko, začína pre rodičov vzrušujúce obdobie, v ktorom si však musia vystačiť s menším množstvom spánku – obzvlášť, keď bábätko veľmi často plače. Čo s tým môžete robiť? Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť jednoduchšie utíšiť hlasité signály vášho bábätka.

Prečo bábätko plače?

Snažte sa zistiť, prečo vaše bábätko plače. Je možné, že je hladné, potrebuje pozornosť alebo je preťažené veľkým množstvom vnemov, a je teda unavené a vyčerpané. Až potom, keď poznáte príčinu plaču, môžete vaše dieťa utíšiť. Majte trpezlivosť sama so sebou a pokúste sa zostať kľudná, aj keď je krik bábätka úmorný.

Veďte si denník

Zapisujte si do denníčka, kedy vaše bábätko spí, plače, je, smeje sa alebo sa hrá. Tak ľahšie spoznáte rytmus vášho dieťaťa a naučíte sa porozumieť jeho chovaniu. Takýto denník pomôže rovnako detskému lekárovi, aby v prípade choroby určil diagnózu a posúdil vývoj vášho bábätka.

Nosenie

Noste dieťa v náručí a urobte s ním pár krokov tam a späť. Nápomocná vám k tomu môže byť šatka na nosenie detí. Bábätko tak môže cítiť vaše telesné teplo, rytmus vášho dychu a tlkot srdca. Nosenie má ukľudňujúce účinky a možno pri ňom dieťa aj zaspí, pretože sa bude cítiť bezpečne. A dnes môžete využiť množstvo rôznych krásnych nosičov a šatiek.

Nenechajte bábätko plakať!

Plačom vám dieťatko oznamuje, že niečo potrebuje. Reagujte na hlasité signály dieťaťa a snažte sa zistiť príčinu, aby ste ho mohli utíšiť. Až neskôr po asi pol roku môže bábätko plakať vedome a jeho krik sa mení v závislosti na jeho rôznych potrebách.

Masírujte

Hladkajte vaše bábätko jemne po chrbte alebo brušku. Vďaka fyzickému kontaktu, prostredníctvom nežných dotykov a malých masáží, dieťa cíti vašu starostlivosť a získava dôveru. Často sú tiež ponúkané špeciálne kurzy, kde sa možno spoločne naučiť masírovať bábätká.

Kúpanie

Teplý kúpeľ môže vášmu bábätku pomôcť, aby sa uvoľnilo. Blahodarný kúpeľ má ukľudňujúce účinky, keď je vaše dieťatko preťažené mnohými podnetmi z jeho okolia. Môže sa však tiež stať, že sa vaše bábätko nerado kúpe. Berte to ako možnosť, ako zistiť, čo má vaše dieťa rado.

Žiadne parfémy

Bábätká poznajú svoju matku podľa jej prirodzenej vône. Parfémy môžu dieťatko dráždiť, preto by ste nemali v prvých týždňoch používať žiadny parfém. Rovnako pri starostlivosti o telíčko bábätka by ste mali dbať na to, aby ste používali pokiaľ možno neparfémované produkty. Okrem toho je potrebné mať na pamäti, že vonné látky sú pre vaše dieťa nie len nepríjemné, ale môžu byť tiež spúšťačom alergií.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe