Niekoľko tipov na upokojenie plačúceho dieťatka

Niektoré postupy sú samozrejmé: Nakŕmiť bábätko, keď je hladné, prebaliť ho, keď je mokré… Iné sa ťažšie odhaľujú, lebo dôvod nespokojnosti nemusí byť každý deň rovnaký. Treba hľadať spôsob na upokojenie plačúceho dieťatka! Čím viac budete svoje bábätko pozorovať, tým lepšie ho spoznáte a tým rýchlejšie ho budete vedieť utíšiť.

Cumeľ alebo palec?

Cmúľanie je u dieťaťa inštinktívne. Pripomína mu okrem iného sladké chvíle kŕmenia, vôňu matky… čo je v podstate veľmi upokojujúce, a preto sa niektoré bábätká upokojujú cmúľaním. Zbavujú sa tak obáv i úzkosti. Prečo by ste v tom mali vlastnému dieťatku brániť? Zapcháte mu ústa cumľom? A ak nechcete, aby si privyklo na cumeľ, ale ono má potrebu cmúľať, spoľahnite sa, určite na to použije vlastný palec! Musíte si vybrať – buď vy alebo ono, každý spôsob má svoje výhody aj nevýhody.

Ako klokanček – upokojenie plačúceho dieťatka

Šatka na nosenie bábätka na bruchu alebo „nosič“ je skvelá vec. Nielenže sa vy cítite pohodlnejšie s takouto výbavou pri presunoch, ale navyše aj bábätko sa bude cítiť dobre v teple pritisnuté k vám, hojdané vašimi pohybmi a upokojované tlkotom vášho srdca…

Šatka sa dá použiť aj pri varení

Hudba pomáha

Vyskúšali ste pieseň, ktorá ho utíši? Rozozná váš hlas, ktorým si pospevujete tu najkrajšiu uspávanku? Ako často to je? Má v blízkosti hudobnú skrinku, na ktorú je zvyknuté? Rozoznáva jej tóny a upokojujú ho? Väčšina bábätiek má rada hudbu… Tak skúste odhaliť, aký má vaše dieťa vkus v tejto oblasti!

Čo je treba vedieť:
Udrieť ho po zadočku je zbytočné, pretože dieťa nepochopí, prečo ste ho udreli. A nezabudnite, že telíčko bábätka je veľmi zraniteľné.

Využívajte pomoc svojho okolia

Bábätko neustále plače, pomoc pri upokojení plačúceho dieťatka… už ho nevládzete počúvať, ste unavená, podráždená, bezmocná. Slovom, v koncoch. Nezostaňte sama, to nie je dobré riešenie, frustrácia sa bude len zhoršovať. Naopak, prestaňte sa raz ovládať, byť nad vecou, byť úžasnou matkou… poplačte si a nechajte sa utešovať. Povolanie rodičov je veľmi náročné a zlou matkou sa nestanete iba preto, že si potrebujete oddýchnuť a nabrať nové sily.

Čo by mal vedieť otecko:

Pokým ste celý deň v práci, vaša partnerka je doma sama s bábätkom, sama so svojimi obavami i so svojimi úzkosťami a hromadí sa v nej napätie. Počúvať hodiny plaču bábätka vyčerpáva schopnosť primerane reagovať. Je veľmi dôležité, aby ste zodpovedne hrali nielen svoju úlohu manžela, ale aj otca. Usilujte sa aj vy viac zaoberať plačúcim dieťatkom, aj keď máte pocit, že ženám to ide lepšie, a navrhnite unavenej mamičke, aby si trochu odpočinula, a vy sa postaráte o bábätko.

Neposlušné bábätká neexistujú

Bábätko nerobí nič zo zloby alebo preto, aby vás obťažovalo. Takže si nemyslite, že ho musíte tvrdo vycvičiť. Všetky potrebujú pocit bezpečia, ale niektoré sú o čosi viac citlivejšie, netrpezlivejšie, nervóznejšie, viacej kričia, sú „živšie“. Nuž, každé dieťa je iné.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe