Pestrá strava – kedy začať

Poznatky o výžive sa pomerne rýchlo menia. V súčasnosti sa pokladá za ideálne, ak je dieťa plne dojčené počas šiestich mesiacov a potom začne dostávať nemliečnu výživu. Ak dostáva umelú výživu, začíname ho prikrmovať už od štyroch alebo piatich mesiacov.

V súčasnosti je tendencia začať so zeleninovým príkrmom a až neskôr pridať do jedálneho lístka aj ovocie. Ak je vaše bábätko alergické, musí dodržiavať osobitnú diétu a je veľmi pravdepodobné, že bude musieť vydržať dlhšie, kým bude môcť objavovať radosti pestrejšej stravy. V takom prípade sa nespoliehajte na to, čo je uvedené v nasledujúcich riadkoch…

Okolo 4 mesiacov

Dojčené bábätká dostávajú mlieko, ktoré je prispôsobené ich veku a táto strava im zatiaľ stačí. U ostatných detí je potrebné prejsť na pokračujúce mlieko. Je bohatšie na bielkoviny, inak sladené a obsahuje železo. Železo je totiž cenné pre bábätko, ktorého vlastné zásoby sa začínajú míňať. Zmena mlieka prebehne obvykle bez problémov. Jeho sladšia chuť sa určite bude bábätku páčiť. Pokým vaše bábätko nedovŕši sedem mesiacov, nemôžete na prípravu jeho jedla používať múku, lebo obsahuje glutén, ktorý predstavuje riziko vzniku alergie. Rovnako ako v prípade mlieka pre najmladšie dojčatá (počiatočného mlieka) vaše bábätko bude dostávať jedlo päťkrát denne. Množstvo mlieka sa však bude pomaly zvyšovať. Veľkou udalosťou mesiaca bude zrejme zavedenie kŕmenia lyžičkou (zelenina alebo ovocie).

Okolo 5 mesiacov

Je čas na pestrú stravu – jedlá s ovocím a zeleninou. Ideálny nápoj je voda. Mimochodom, pamätajte na dostatočnú hydratáciu vášho dieťaťa, najmä keď je teplo.

Čo treba vedieť:
– Buďte trpezlivá a pružná pri prvých jedlách podávaných lyžičkou: začnite malou porciou, pozorujte reakciu vášho bábätka a spočiatku doplňte jedlo fľašou alebo dojčením.
– Ak bude bábätko jedlo z lyžičky odmietať, nenúťte ho a skúste to znovu o týždeň.

Okolo 6 až 7 mesiacov

Bielkoviny (mäso aj hydina, ryby alebo vaječný žĺtok) sa pridávajú do zeleninových jedál a mnohé bábätká už dostávajú jedlo len štyrikrát denne. Jedna z fľašiek mlieka môže byť tiež nahradená mliečnou kašou. Fľaše budú plné a budú obsahovať 250 ml mlieka.

Čo treba vedieť:
– Počkajte, kým vaše dieťa dovŕši 12 mesiacov, až potom mu začnite podávať aj vaječné bielka, pretože veľmi často zapríčiňujú alergie.

Okolo 8 až 9 mesiacov

Môžete podávať chlieb a tiež strúhaný ementál, príp. zrejúce syry. Naďalej podávajte pokračujúce mlieka; UHT (uperizované) mlieka v škatuliach nie sú pre dojčatá a malé deti vhodné.

Čo treba vedieť:
– Počas celého detstva treba naplánovať najmenej pol litra mlieka denne (mlieko môžete prípadne nahradiť mliečnymi výrobkami).

Okolo 12 mesiacov

Môžete podávať obilniny vo forme vločiek, ako aj syry, tvarohy, jogurty, celé vajcia… A strava začína byť skutočne pestrá a rozmanitá. Pozor, nenaučte dieťa na sladkú chuť!

Zdieľajte
Kaufland BevolaKaufland Bevolareklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe