Pohlavie vášho bábätka – chlapček alebo dievčatko?

Čo by ste mali vedieť o starostlivosti o bábätko podľa pohlavia? Akú starostlivosť potrebuje chlapček a akú dievčatko?

Máte chlapčeka

Keď umývate penis vášho bábätka, nedarí sa vám ho obnažiť, čiže stiahnuť predkožku dozadu. Nič si z toho nerobte: veľmi často sa stáva, že u bábätka je predkožka prirastená k žaluďu. V priebehu rokov sa uvoľní. Potom ju stačí len jemne stiahnuť pri kúpaní. Najskôr to robte vy, ale nebojte sa, váš synček, keď vyrastie, sa o to postará sám. Zdržte sa však náhodného a násilného sťahovania predkožky pod zámienkou, že bábätko si to aj tak nebude pamätať! Spoľahnite sa na prírodu.

Ak sa však ani medzi tretím a štvrtým rokom stále nedá predkožka stiahnuť, alebo ak to ide ťažko, poraďte sa s lekárom.

Možno budete mať pocit, že váš synček má príliš veľké miešky. Často ide o hydrokelu, t. j. nahromadenie tekutiny, ktorá sa časom sama stratí. U riadne donoseného chlapca sú semenníky zostúpené v mieškoch. Opýtajte sa lekára, keď vyšetruje pohlavie vášho bábätka, či to má v poriadku. Táto informácia môže byť neskôr užitočná. Stáva sa, že pri ošetrovaní alebo pri vyšetrení lekár, detská sestra alebo vy sama nemôžete nahmatať semenníky dieťaťa.

Ak máte istotu, že pri narodení boli v mieškoch, netreba sa znepokojovať ani uvažovať o chirurgickom zákroku: váš syn má len „túlavé“ semenníky, ktoré sa momentálne vyhli rukám vyšetrujúcej osoby.

Máte dievčatko

Zvláštnosť:
Zdurenie bradaviek a vytekanie mlieka sa môže vyskytnúť u bábätiek oboch pohlaví.

Malé dievčatká môžu mať hormonálnu reakciu, to znamená, že dôjde k belavému alebo krvavému výtoku z pošvy, zdureniu bradaviek a niekedy aj k vytekaniu mlieka, ktoré sa nazýva „mlieko čarodejnice“. Tieto znaky súvisia s náhlym zbavením sa sexuálnych hormónov matky. Stratia sa samy od seba.

Zdieľajte

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe