Prebaľovacia taška – Čo by v nej malo byť

Prebaľovanie Taška

Bezdetný človek, ak chce byť dobre vybavený „pre prípad stroskotania“, vystačí si s miniatúrnou KáPéZetkou, alebo krabičkou poslednej záchrany, do ktorej uloží pár dôležitých maličkostí. Keď chce byť na všetko pripravený človek, ktorý niekam vyráža s dojčaťom či batoľaťom (alebo snáď dokonca s oboma!), rozhodne si s malou krabičkou nevystačí. Nevyhnutným spoločníkom sa mu teraz stáva dostatočne veľká prebaľovacia taška na kočík. Čo je do nej určite potrebné pred cestou prichystať?

Čo mať v prebaľovacej taške

Prebaľovacie potreby:

 • plienky (na cestovanie sú praktickejšie jednorazové)
 • vlhčené obrúsky (využijete nie len na utieranie zadočku, ale aj rúk či tváre napríklad po desiatej)
 • krém na zapareniny
 • prebaľovacia podložka – jednorazová; na tento účel môžete ale využiť trebárs tiež rozloženú látkovú plienku či tenšiu deku
 • igelitový sáčok, do ktorého môžete dať použitú plienku, ale aj rôzne zvyšky z desiatej či iné veci na vyhodenie, pokiaľ sa práve nenachádzate v dosahu odpadkového koša; využijete ho tiež na zašpinené alebo mokré oblečenie
Prebaľovacie Potreby

Prebaľovacie Potreby

Náhradné oblečenie

Pre malé deti majte so sebou najmenej jednu sadu náhradného oblečenia. Pokiaľ sa jedná o staršie dieťa, ktoré práve trénuje bezplienkovú prevádzku, zoberte pre istotu o jednu sadu oblečenia na spodnú polovicu tela naviac. Na škodu nie je ani zobrať rezervné oblečenie pre seba (aspoň tričko), pretože deti majú zvláštny talent na zašpinenie nie len seba, ale aj osôb o ne sa starajúcich.

Výkyvy počasia

Ak hrozí, že bude pršať, je dobré mať so sebou pláštenku na kočík, prípadne tiež nepremokavé oblečenie pre dieťatko, pokiaľ už opúšťa kočík a chodí samé (pláštenku, ľahkú nepremokavú bundu apod.). Nezabudnite tiež na niečo pre seba – dáždnik nie je v situácii, kedy tlačíte kočík, práve najpraktickejší, preto môžete zvoliť tiež napríklad pláštenku či nepremokavú bundu s kapucou.

Pre prípad naopak veľmi slnečného počasia majte so sebou niečo na zatienenie kočíka – ideálne slnečník na kočík, aby sa tam dieťaťko nedusilo v horúčavách. Ďalej tiež:

 • pokrývku hlavy (pre dieťatko aj pre seba)
 • krém na opaľovanie
 • prípadne slnečné okuliare
 • eventuálne moskytiéru na kočík proti hmyzu

Pitie a desiata

Pokiaľ máte veľmi malé bábätko a dojčíte ho, budú sa vám najskôr hodiť náhradné vložky do podprsenky. Pokiaľ nedojčíte či okrem dojčenia dokrmujete umelým mliekom, budete potrebovať fľaštičku s pripraveným UM v termoobale, či zvlášť sterilizovanú fľaštičku, teplú vodu v termoske a UM v dávkovači.

Ak už máte dieťatko väčšie, pripravte preň dostatok nápojov (ideálne v netečúcom hrnčeku alebo fľaši, aby ste minimalizovali riziko poliatia) a desiatu. Na tú je veľmi praktický plastový box, v ktorom sa dá jedlo dobre prepravovať. Ďalej sa hodí podbradník a plastová lyžička (tú majte so sebou radšej preventívne, keď si trebárs neplánovane kúpite jogurt, výživu alebo zmrzlinu v tégliku a nemali by ste ich inak čím konzumovať).

Nezabudnite ani na občerstvenie pre seba – hlavne na fľašu s vodou, z ktorej sa môžete nie len napiť, ale vodu využiť v prípade potreby aj na provizórne umývanie – napr. ovocia či spadnutého cumlíka, odretého kolena apod.

Hračky

Zoberte so sebou aspoň jednu dve hračky na skrátenie dlhej chvíle, hlavne ak budete nejakú časť cesty tráviť čakaním (v MHD, u lekára apod.). Šikovné sú hračky, ktoré možno pripevniť na kočík a rôzne odolné detské knižky na prehliadanie.

Ak máte dieťatko väčšie, iste vonku užije veľa zábavy s bublifukom. Hodí sa mať so sebou tiež aspoň základné vybavenie na piesok – prinajmenšom lopatku a dve formičky, aby sa vaša ratolesť mala s čím pohrať na pieskovisku, pokiaľ naň neplánovane cestou narazíte.

Ostatné

Ďalšie praktické vybavenie, ktoré sa môže hodiť:

 • cumlík (prípadne aj jeden náhradný), klip na cumlík
 • látková plienka – multifunkčný pomocník, ktorý môže slúžiť ako podložka, zatienenie kočíka, na utieranie dieťaťa, na prikrytie v teplých dňoch atd.
 • tenká deka – ochrana pred chladom, keď sa nečakane pokazí počasie, ale tiež trebárs ako podložka do trávy, keď sa vám zachce si počas cesty usporiadať piknik
 • antibakteriálne obrúsky či gél na očistenie rúk napríklad pred desiatou
 • papierové vreckovky – nie len na smrkanie, ale tiež na utieranie rôznych častí tela, prípadne aj mokré kĺzačky, keď sa chce dieťatko po daždi skĺznuť
 • mini lekárnička: náplaste, dezinfekcia na ranky, chladivý gél po pichnutí hmyzom, prípadne repelent proti kliešťom a ďalšiemu hmyzu
 • vaše osobné veci – kľúče, mobil, peňaženka, doklady atď..
Zdieľajte
MarťánciMarťáncireklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe