Prebaľovanie bábätka

Na začiatku života môžete bábätko prebalovať prakticky pár minút po jedle: dojčené bábätko sa na konci kŕmenia rado vyprázdni. Samozrejme pokiaľ po kŕmení vaše dieťatko zvracia, len čo sa ho dotknete, nájdite si na prebaľovanie vhodnejšiu dobu: v takomto prípade chvíľu počkajte, aby proces trávenia pokročil ďalej. Neskôr, keď už bude prijímať pestrejšiu stravu a keď bude menej spať, budete ho prebaľovať podľa toho, ako bude zvyknuté alebo keď bude mať nepríjemné pocity. Nakoniec môžete sa spoľahnúť, že až bude potrebovať prebaliť, dá vám to vaše dieťatko veľmi jasne najavo!

Očista zadočku

Potrebujete vodu, detské mydlo, prípadne čistiace obrúsky, a trochu nežnosti.

Plienkové nohavičky

To je vymoženosť, ktorú by boli bezpochyby ocenili aj naše babičky! Ľahká manipulácia, praktickosť, primeraná veľkosť, pohodlný tvar. Na správny vývoj bedrových kĺbov používajte kvalitné priedušné plienkové nohavičky takej veľkosti, ktorá dieťaťu čo najviac vyhovuje a neobmedzuje mu pohyb v bedrovom a kolennom kĺbe. Moderné kvalitné plienkové nohavičky deti obvykle dobre znášajú. Nenechávajte bábätko vo vlhkej plienke. Časté prebaľovanie je prevenciou vzniku zaparenín.

 

Čo je dobré vedieť
Očistu je potrebné vykonávať smerom zpredu dozadu, aby sa mikróby z análnej oblasti nepreniesli na pohlavie.
Nevynechajte žiadny záhyb: každý je potrebné očistiť, opláchnuť a osušiť.

 

Pokiaľ je zadoček trochu podráždený, je dobré nechať ho bez plienky. Bohužiaľ, túto radu je ťažké uplatňovať v praxi každý deň, snáď len pokiaľ by ste mali dovolenku a vonku bolo 25 °C! Nebuďte príliš horlivá a nesnažte sa šetriť na nesprávnom mieste: nesnažte sa naučiť svoje dieťa, aby bolo čistotné skôr, než na to bude psychicky pripravené!

Z neurologického hľadiska je dieťa pripravené naučiť sa zadržiavať moč a stolicu až vo veku okolo 21 mesiacov, a to len počas dňa. Nie je teda žiadny dôvod na to, aby ste zrušili plienky pred dosiahnutím tohoto veku. Každé dieťa sa naučí čistote svojim vlastným tempom…

Učenie čistote v noci trvá ešte dlhšie! Uložte svoje „veľké dieťa“ bez plienok až vtedy, keď sa mu podarilo absolvovať niekoľko nocí po sebe so suchou plienkou. Väčšina detí sa do 3 rokov dokáže plienok zbaviť. Napriek tomu zostáva nemalé percento tých, ktorým sa to nepodarí, hlavne kvôli nočným „nehodám“. Nič si z toho nerobte, nočné pomočovanie aj po 3. roku nie je choroba.

Zdieľajte
Empik fotoreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe