Správna hygiena dieťaťa

kúpanie dieťaťa

Čistota a správna hygiena dieťaťa je rovnako dôležitá ako výživa. Pritom treba zohľadniť, že vlhké plienky dráždia pokožku, že dieťa sa v postieľke spotí a že má veľmi jemnú pokožku. Pri správnej hygiene a pre zdravie dieťaťa nie je však nevyhnutné kúpať ho každý deň. Denný kúpeľ sa neodporúča najmä pre narušenie kožného pH. Kúpeľ si však vychutná vždy, pretože pritom znovu prežíva slastné pocity z materského lona.

Vanička na kúpanie

Uprednostnite detskú vaničku na kúpanie. Je jednoduchšia a praktickejšia na používanie a dieťa v nej nemá strach, aby sa v nej nestratilo, ako vo vani pre dospelých. Postačuje jednoduchá plastová vanička. Na trhu je v ponuke veľký výber. Nachádza sa tam aj opierka, ktorá podopiera bábätko, keď leží vo vode, takže máte ruky voľné. Teplotu vody odmerajte teplomerom. Mala by mať približne 37 °C. Ak meriate teplotu vody bez teplomera, ponorte do vody predlaktie (nie ruku). Nikdy nespúšťajte dieťa z očí. Ani vtedy, keď leží na opierke vaničky, a ani vtedy, keď je vo vaničke len málo vody.

Hygiena dieťaťa a mydlo

Najpríjemnejší pocit je, keď umývate vaše dieťa rukami. Ak sa zameriavate na skutočne správnu hygienu dieťaťa, dbajte aj na výber mydiel, nepoužívajte obyčajné mydlá, ktoré majú vysokú hodnotu pH, aj keď stačí, ak budete dieťa kúpať iba v čistej vode. V prípade, že ste sa rozhodli pre mydlo, zvoľte mydlo s jemnými umývacími prísadami a neutrálnouhodnotou pH. Jemné prísady sú vhodné pre jemnú pokožku a jemné vlasy dieťaťa. V prvých mesiacoch sa osvedčili ako veľmi praktické sprchovacie gély na vlasy a telo pre dojčatá.

Šampón

Detské vlasy musíte umývať jemným, špeciálnym šampónom pre bábätká, ktorý pri umývaní neštípe oči. Prípadne šampón pri malých deťoch nepoužívajte vôbec, bohate stačí čistá voda.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe