Lekár radí – Správna starostlivosť o prvé zúbky

Prvé zúbky

Prvé zúbky sa u bábätiek objavia väčšinou okolo 7. mesiaca života. Od tohoto okamžiku by ste mali začať s pravidelnou starostlivosťou o zúbky vášho dieťaťa, aby ste zabránili vzniku zubného kazu a udržiavali zuby zdravé.

Správna starostlivosť o prvé zuby malých detí

Prvé zúbky sa u bábätiek objavia väčšinou okolo 7. mesiaca života. Od tohoto okamžiku by ste mali začať s pravidelnou starostlivosťou o zúbky vášho dieťaťa, aby ste zabránili vzniku zubného kazu a udržiavali zuby zdravé.

Prvé zúbky

Prvé zúbky

Kefka pre prvé zúbky

Na čistenie zúbkov môžete používať buď zubnú kefku určenú pre bábätká s mäkkými štetinami, alebo zo začiatku iba vatovú tyčinku, na ktorú nanesiete malé množstvo špeciálnej detskej zubnej pasty. Ďalej je vhodné používať zubné kefky, ktoré majú formu hryzadla, aby si bábätko na kefku v puse mohlo zvyknúť. Mali by ste vaše dieťa už od začiatku naučiť, že čistenie zubov patrí k denným rituálom. Až bude trochu staršie, môžete ho nechať, aby si zuby kľudne čistilo samé. Aby boli zúbky dôkladne vyčistené, môžete ich potom sami ešte trochu dočistiť.

Tipy lekára
Aj tie najmenšie zúbky by mali byť čistené dvakrát denne – najlepšie ráno a večer. Zabráňte prenášaniu baktérií zubného kazu tým, že napríklad nebudete olizovať cumlík alebo lyžicu a potom ju dáte späť vášmu dieťaťu do úst. Slinami môžu byť do úst bábätka prenesené nebezpečné baktérie zubného kazu.

Veľa zubných lekárov odporúča čistiť zuby podľa metódy KVV: To znamená, že najprv čistíme plochy na hryzenie, potom vyčistíme vonkajšie plochy zubov a nakoniec vnútorné plochy. Dôležité je začať plochami na hryzenie, aby ste neporanili ďasná väčším tlakom na začiatku čistenia zubov. To platí tiež pre rodičov!

Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe