Zásady výživy dojčiat

výživa dojčiat

Je veľmi potrebné uvedomiť si, aké dôležité sú zásady výživy dojčiat. Výživa musí byť nastavená pre konkrétny vek dieťaťa a musí obsahovať všetko, čo dieťa v danom veku potrebuje. Platí, že prvých šesť mesiacov by malo byť výlučne dojčené, ak je to možné. A až neskôr sa začína zavádzať “tuhá” strava.

Mlieko

Počas prvých šiestich mesiacov sa bábätko kŕmi mliekom, buď materinským, alebo počiatočným mliekom pre najmladší vek.

Čo treba vedieť:

• Bábätko sa narodí bez zubov. Je teda logické, že potrebuje tekutú stravu.

• Dostať prsník alebo fľašku v milujúcom náručí je veľmi príjemné, dieťa ešte nie je schopné udržať hlavičku.

• Materinské mlieko dokonale vyhovuje bábätku: s vekom bábätka sa prispôsobuje a je stále pripravené!

• Ak bábätko nie je dojčené a je alergické na kravské mlieko, bude jeho potravou mlieko s nízkym obsahom alergénov (formula s hydrolyzovanými bielkovinami). Je to mlieko zbavené proteínov, ktoré zapríčiňujú alergiu.

“Tuhé potraviny”

Po dovŕšení šiesteho mesiaca sa program mení a do stravy pribúdajú „tuhé“ potraviny. Vtedy bábätko začne objavovať lyžičku. Tuhé potraviny, ktoré začneme dieťatku podávať, najskôr mixujeme, potom roztláčame a napokon mu dávame jedlo pokrájané na kúsky. Tento vývoj súvisí s postupným rastom zubov.

Vitamíny

Počas celého prvého roku dostáva bábätko aj vitamín D, v druhom roku života predovšetkým s nastávajúcim zimným obdobím. Vitamíny nevyhnutne potrebuje, aj to sú zásady výživy dojčiat, na ktoré treba hľadieť. Pediater vám predpíše vitamíny zodpovedajúce veku vášho dieťatka a typu mlieka, ktoré dostáva. Najvýznamnejšie vitamíny, ktoré treba dopĺňať, sú vitamíny C, D a K. Vitamín C sa nachádza predovšetkým v ovocí a najmä v čiernych a červených ríbezliach, pomarančoch, citrónoch, grepoch, jahodách a kiwi (opatrne v rodinách s výskytom alergie). Vitamín D sa vyrába v pokožke pôsobením slnka. Vitamín K je potrebný na zrážanlivosť krvi. Materinské mlieko neobsahuje dostatok tohto vitamínu, preto treba deti, ktoré sú výlučne dojčené, chrániť pred rizikom vzniku krvácania pridávaním vitamínu K – každý týždeň jednu kvapku (1mg) v prvom mesiaci života, potom jednu kvapku každý mesiac. Umelá výživa obsahuje dostatočné množstvo vitamínu K. Dojčené deti v druhom polroku dostávajú vitamín K z nemliečnej výživy prostredníctvom baktérií v čreve.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe