Starostlivosť o detský zadoček

Detská pokožka je oveľa citlivejšia ako tá u dospelého človeka , aj to je jeden z dôvodov prečo sa detská kozmetika líši od tej dospeláckej. Dnes sa zameriame na najcitlivejšiu oblasť detského telíčka a pozrieme sa zblízka, čo je to zaparenina, prečo sa dieťatku v plienke zaparí zadoček a aká je najvhodnejšia starostlivosť a prevencia u bábätiek.

Čo je to zaparenina

Plienkovitá vyrážka je zápal a podráždenie kože u bábätka okolo zadku, pohlavných orgánov a perianálnej oblasti a môže sa rozšíriť až na vnútorné stehná a pás. U väčšiny detí sa v určitom štádiu rozvinie nejaká forma miernych plienkových vyrážok. V ojedinelých prípadoch sa u dieťaťa prejavujú známky nepohodlia pri nosení plienky. Väčšina prípadov sa však vyrieši do niekoľkých dní pomocou domácej liečby. Ak vyrážka pretrváva alebo nenastalo žiadne zlepšenie, bude lepšie zvážiť odbornú zdravotnú starostlivosť.

Prečo sa dieťatku zaparí zadoček

Deti sú náchylné na vyrážku z plienok kvôli tomu, že ich kožná bariéra ešte nie je úplne vytvorená. Štruktúra kože sa stále vyvíja a vrstvy epidermy sú tenšie, čím sú viac priepustné pre vodu. Zdravá kožná bariéra je tiež do značnej miery závislá od dobrých baktérií (Mikróbov), ktoré žijú na povrchu kože, a mikrobiómov detí (mikrobiálna populácia), ktoré nie sú úplne vytvorené a stabilné.

Vplyv antibiotík môže negatívne ovplyvniť tento prirodzený kožný mikrobióm a plienková vyrážka sa často prejavuje po antibiotickej liečbe.

Inými príčinami je neustále nosenie plienky, kedy pokožka dieťaťa “nedýcha”, ako aj častý kontakt kože s močom, ktoré vedú k zápalu. Môže to byť taktiež dôsledok mnohých faktorov vrátane tráviacich enzýmov vo výkaloch, žlčovej soli, ako aj kontakt s mikróbmi z čreva, ktoré ovplyvňujú rovnováhu rezidentných mikróbov na koži. Moč má tiež často zvýšené pH a dlhodobé vystavenie alkalickej zložke moču na pokožke mení rovnováhu prirodzených kožných mikróbov a zvyšuje ich priepustnosť, oslabuje pokožku a spôsobuje jej náchylnosť na podráždenie.

Čo je najlepšie na liečbu zapareného zadočka?

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zabrániť a liečiť vyrážky z plienok, je nechať pokožku “dýchať” tým, že dieťatko necháme čo najdlhší čas bez plienky a vystavíme pokožku vzduchu.

Pure Beginnings – krém s baobabom na zapareniny

Hoci bariérové krémy sú dobré pri prevencii kontaktu kože s výkalmi a močom, môžu často zapríčiniť problém s oklúziou (priedušnosťou), pretože obsahujú zložky, ktoré tvoria celkovú nepriedušnú bariéru.

Takto postihnutú pokožku je dobré liečiť napr. krémom od Pure Beginnings, ktorý obsahuje prírodné rastlinné oleje (a nie ropné bázy), ktoré umožňujú pokožke dýchať a podporujú zdravý mikrobióm a pH, ktoré zodpovedá prirodzenému pH pokožky.

Je tiež dôležité, aby ste sa vyhli používaniu čistiacich utierok, ktoré obsahujú vonné látky a iné chemikálie a ktoré sa vyrábajú s toxickými prísadami, pretože všetky tieto zložky zhoršujú zápal pokožky. Lepšie je použiť prírodné utierky z rastlinných vlákien, ktoré obsahujú len organické a prírodné zložky.

Pri umývaní dieťaťa sa uistite, že používate produkty určené na citlivú detskú pokožku, ktoré neobsahujú žiadne drsné chemikálie a vonné látky, pretože tieto by mohli ďalej ohrozovať kožnú bariéru a dráždiť už zapálenú pokožku. Vyskúšajte ekologicky certifikované výrobky Pure Beginnings, ktoré obsahujú priaznivé probiotiká na aktívne zvýšenie populácie kožných mikrobiómov čo pomôže k zlepšeniu funkcie bariéry kože.

Pure Beginnings – krém s baobabom na zapareniny a vlhčené obrúsky

Pokiaľ ide o pretrvávajúcu plienkovú vyrážku, bolo by tiež vhodné zvážiť užívanie probiotík ako doplnok stravy.

Ak by sme to mali zhrnúť, tu sú osvedčené rady, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní a liečbe zapareného zadočka:

  • ponechajte dieťatko dlhší čas bez plienky, aby sa pokožka mohla vystaviť vzduchu
  • používajte len krémy na prírodnej báze s organickými prísadami
  • používajte prírodné utierky z rastlinných vlákien s organickými tekutými infúziami
  • pamätajte na mikrobióm kože a jej dôležitosť pre zdravú kožnú bariéru – používajte prírodné mydlá, ktoré nenarušujú tento mikrobióm, aby sme nespôsobili podráždenie pokožky
  • Po umytí zadočku sa uistite, že je pokožka úplne suchá
  • Plienky menťe, ako často sa len dá
  • Nepoužívajte zásyp s obsahom mastenca

 

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe