Starostlivosť o pokožku bábätka

Potom ako bábätko konečne uvidí svetlo sveta a ocitne sa doma, kladieme si otázku, ako sa čo najlepšie a najšetrnejšie starať o jeho jemnučkú a veľmi citlivú pokožku. Určite sa vám zíde pár tipov a rád, ktorými by ste sa mali pri ošetrovaní pokožky vášho bábätka riadiť.

Pokožka novorodenca je päťkrát tenšia ako koža dospelého človeka. Chráni ju prirodzená kyslá ochranná vrstva, ktorá ale ešte nie je plne vyvinutá a pokožka bábätka je teda veľmi citlivá. Vzhľadom na to, že jej chýba ochranná tuková vrstva, býva pokožka bábätka často náchylná a môže vzniknúť problém s vysúšaním. Citlivá detská kože teda vyžaduje zvláštnu starostlivosť, na druhej strane je však potrebné dbať na to, aby ste to nepreháňali.

Základné pravidlo:
Čím je bábätko menšie, tým menej produktov by ste mali pri jeho očiste a starostlivosti o jeho pokožku používať.

Jemné umývanie

Počas prvých týždňov strávi novorodené bábätko väčšinu času vo svojej postieľke, v nosítku u mamičky alebo možno aj na rukách. Pre očištenie pokožky je teda dostačujúce, keď dieťa len jemne umyjete. Na to vám postačí najlepšie mäkký maličký uteráčik z kvalitnej bavlny a teplá voda. Na odstránenie zvyškov krému a nečistôt môžete použiť čistý rastlinný olej, napríklad mandľový alebo olivový.

Mydlo by ste nemali používať vôbec, pretože narušuje kyslú ochrannú vrstvu kože a môže vysušiť pokožku. Ak aj mydlo potrebujete použiť, určte vyberajte mydlá klasického typu určené pre deti s bylinkami, ideálne jednodruhovými. Je však ideálne, aby ste najprv skúsili mydielko na časti pokožy, či mu konkrétna bylinka nebude spôsobovať alergické reakcie. Dnes však nájdete aj kvalitnú kozmetiku, ktorá supluje detský mázok. Pristupujte pri starostlivosti o vaše dieťatko v kľude a užívajte si výnimočné chvíle strávené s ním.

S mierou a cieľom

Prehnaná starostlivosť môže pokožku skôr zaťažiť a podráždiť, ako ju chrániť. Prirodzená obnova tukovej ochrannej vrstvy môže byť narušená príliš častým nanášaním krémov. Nie je teda vhodné a nutné bábätko natierať krémom po každom umytí. V zime by ste však mali na tvár bábätka, ako s ním pôjdete von na čerstvý vzduch, naniesť krém s vysokým obsahom tukov, aby bola citlivá pokožka chránená pred chladom.

Pri používaní kozmetických výrobkov by ste mali dodržiavať následujúce zásady:

  • zostaňte verní vybranému produktu a príliš často ho nemeňte
  • aby ste predišli podráždeniu kože, nemali by kozmetické produkty obsahovať žiadne konzervačné látky, parfémy a farbivá, žiadne zmäkčovače, minerálne ani éterické oleje
  • uvedomte si, že každá pridaná zložka môže byť spúšťačom alergie. Éterické oleje, ako je mentol a eukalyptus, môžu u malých detí dokonca spôsobiť srdcové a obehové problémy a dýchacie problémy.

Malé radosti z kúpania

Dnes už neplatí, že sa musí bábätko okúpať hneď. Jeho telo pokrýva mázok, ktorý plní ochrannú funkciu a je ideálne nechať ho vstrebať. Bábätká by sa mali kúpať tiaž až vtedy, keď majú zahojený pupok. To môže trvať aj tri týždne. Od toho okamihu môžete vaše bábätko s kľudem kúpať vo vani.

Dbajte však na to, aby voda mala teplotu asi 37 stupňov a kúpeľ netrvala dlhšie ako 5 až 10 minút. Okrem toho by ste svoje bábätko mali kúpať iba raz až dvakrát týždenne, pretože časté namáčanie sa vo vaničke, pokožku dehydruje. V žiadnom prípade nepoužívajte prísady do kúpeľa: Tieto prípravky iba prispievajú k ďalšiemu vysúšanie kože.

Pozor:
V prípade, že pokožka mokvá a je silne začervenaná, bude lepšie vyhľadať radu u detského lekára.

Čisté plienky

Pretože je pokožka bábätka skutočne veľmi citlivá, môže mokrá plienka veľmi rýchlo spôsobiť zapareniny. Plienky by ste mali často meniť, zadoček bábätka dôkladne umyť vodou a udržiavať v suchu. Ak je zadoček vášho bábätka zaparený, je vhodné vystaviť podráždenú pokožku čo najviac pôsobeniu vzduchu a pokúsiť sa obísť bez plienky. Na skľudnenie pokožky môžete zadoček bábätka natrieť kvalitným krémom na to určeným alebo aj harmančekovým olejem.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe