Čerství rodičia si nemôžu pomôcť, ale kedykoľvek ich dieťa postihne štikútka, začnú mať strach, pretože ani vedci si stále nie sú istí, čo tento stav spôsobuje. Vieme ale niečo, čo by mohlo vaše obavy zmierniť: nový výskum hovorí, že tento nedobrovoľný proces môže byť dôležitou súčasťou vývoja mozgu vášho novorodenca.
Štikútka u novorodencov a výsledky štúdie
Štúdia realizovaná výskumníkmi z University College of London a publikovaná v časopise Clinical Neurophysiology naznačuje, že štikútka – silné kontrakcie či kŕče bránice spôsobené podráždením alebo stimuláciou svalov – môže vyvolať elektrická aktivita v mozgu, ktorá pomáha deti učiť, ako regulovať svoje dýchanie. To znie dobre, nie?
Vedci sa zamerali na 217 dojčiat
narodených v rozmedzí 30. až 42. týždňa a zaznamenávali mozgovú aktivitu dojčiat pomocou elektród, ktoré boli umiestené na pokožke hlavy. Umiestnili tiež senzory pohybu na brucho detí, aby určili, kedy k štikútke dochádza.
Podľa štúdie sa všetky štikútky odohrali počas bdenia alebo aktívneho spánku. Každá štikútka vyvolala u všetkých novorodencov tri mozgové vlny, z ktorých posledná vlna pomáha dieťaťu spojiť zvuk štikútky s kontrakciou bránice.
Štikútka až 15 minút
Štúdia tiež zistila, že štikútka skutočne začína v lone matky už od 9. týždňa plodu. A predčasne narodené deti sú viac náchylné k štikútke, takže trávia až 15 minút denne štikútkou.
Podľa štúdie činnosť spôsobená štikútkou môže detskému mozgu pomôcť naučiť sa monitorovať dýchacie svaly tak, aby nakoniec mohlo dôjsť k dýchaniu. Dobrovoľné ovládanie pohybu bránice hore a dolu a vytvorenie takého prepojenia je pre novorodenca zásadným vývojovým míľnikom.
Štúdia však stále nenašla príčinu štikútky u dospelých, ale viedla výskumný tím k otázke, či nejde o reflex z detstva, kedy mal dôležitú funkciu…
A čo vaše bábätka, štikútajú?
Ako často? A máte z toho obavy? Čo vaše ostatné deti?
Napíšte nám do komentárov!