Umelá náhrada prsníka – cumlík

Cumlík - umelá náhrada prsníka

V tomto článku zo série článkov od Ing. Jany Michálkovej pre dojčiace mamičky sa dozviete, ako môže umelá náhrada prsníka – cumlík poškodiť dojčenie.

Väčšina populácie berie cumlík ako bežnú súčasť starostlivosti o bábätko. Väčšina mamičiek sa však až príliš neskoro dozvie, že používanie cumľa popri dojčení sa spája so zbytočným rizikom predčasného ukončenia dojčenia a prechodu na umelú výživu, a tiež ďalšími zdravotnými rizikami (napr. zápal stredného ucha, zmenou vývoja čeľustí, zubných oblúkov a postavenie zubov, u matky častou kvasinkovou infekciou bradaviek).

Najväčší problém jeho používania je tzv. zmätenie cumlíkom, ktoré dieťa zažíva, ak sa dojčí a popritom používa cumlík, či dokonca sa dokrmuje z fľaše. Zapájajú sa tu iné svalové skupiny, čo spôsobuje, že dieťa podobné pohyby potom robí aj pri dojčení (čo je často počuť ako cmukanie dieťaťa pri dojčení). Pre úspešné dojčenie je tiež potrebné, aby sa bábätko prisávalo s doširoka otvorenými ústami, pričom na cumlík otvára len malé ústočká. Takto dieťa stráca schopnosť efektívne získavať mlieko z prsníka. Cumlík  je navyše tuhý a dlhý, a dieťa má potom problém prijať matkin prsník, ktorý takú dlhú a tuhú bradavku nemá. Ak je bábätko naučené na cumlík, môže sa na prsníku hnevať a prípadne ho úplne odmietnuť (dojčenský štrajk).

Dieťa saje naprázdno – nízky prírastok hmotnosti

Ďalším významným problémom je, že môže zakrývať hlad bábätka, lebo jeho skutočnú potrebu oklamal cumlík. Namiesto dojčenia tak saje naprázdno, je spokojné, spinká – dieťa sa nastavilo na znížený prísun mliečka dojčením. Ani matka skutočnú potrebu nerozozná, nakoľko dieťa sa javí spokojné. Veľmi často sa potom znížený prírastok rieši dokrmovaním umelým mliekom miesto toho, aby sa odstránila skutočná príčina, a to umelá náhrada prsníka vo forme cumlíka, a dieťa bolo dojčené podľa jeho skutočných potrieb.

Cumlík je umelá náhrada prsníka. Dieťa sa nemusí chcieť dojčiť len pre zasýtenie. Dojčenie uspokojuje množstvo ďalších potrieb bábätka a je preto vhodné nenahrádzať prsník, ale vytvoriť podmienky, aby matka mohla dojčiť na požiadanie a pritom nebola obmedzovaná. Ideálne je naučiť sa používať ergonomický, či šatku, v ktorom sa môže bábätko dojčiť i spať. Jeho nosenie je vďaka rozloženiu hmotnosti na chrbát a bedrá zďaleka menej zaťažujúce ako nosenie na rukách. Mamička má voľnosť pohybu a napriek tomu má dieťa všetko, čo potrebuje k svojmu životu a optimálnemu rozvoju.

 

Predchádzajúci článok o úskaliach používania dojčenskej fľaše zo série článkov si môžete prečítať tu a nasledujúci članok tu.

Zdieľajte
MustelaMustelareklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe