Bábätko nehovorí, a preto je pre neho ťažké jasne vyjadriť svoje bolesti tak, ako to môžeme urobiť my svojimi slovami. Bolí ho bruško, bolia ho zúbky, hlavička? Ťažko povedať, čo ho trápi! Niekedy sa cítite bezmocná. Všimnete si týchto 9 varovných signálov u bábätiek?
Tu je každá rada drahá. Postupujte vylučovacou metódou. Ak sa Vám nepodarí odhaliť príčinu trápenia Vášho dieťaťa, požiadajte o pomoc pri Vašej návšteve lekára.
Ako sa zachovať
Pokiaľ má Vaše bábätko jeden z uvedených príznakov alebo ak Vy cítite, že niečo nie je v poriadku a ste znepokojená, je lepšie poradiť sa s lekárom.
Čo je dobré vedieť:
- Lekár Vás môže naučiť rozpoznávať príznaky choroby.
- Opýtajte sa svojho lekára, čo presne Vášmu dieťatku je a ako sa o neho doma postarať.
Horúčka
Nie je nič horšie ako pohľad na Vaše bezmocné dieťa, paralyzované horúčkou. Horúčka však nie je choroba, ale len jej príznakom. Môže signalizovať len prerezávanie mliečnych zúbkov, rovnako tak môže byť signálom vírusovej či bakteriálnej infekcie, alebo môže byť sprievodom pri rôznych zápalových ochoreniach.
Normálna teplota dieťaťa sa pohybuje okolo 37 °C, teplota kolíše počas dňa, najnižšia je skoré ráno a najvyššia je neskoro popoludní.
V detskom veku je horúčkou označovaný stav, keď dochádza k vzostupu telesnej teploty nad 38 °C merané v konečníku; nad 37,8 °C, pokiaľ je teplota meraná teplomerom v ústach, a nad 37,5 °C, pokiaľ je meraná v podpazuší. Teplota nad 41 °C je väčšinou súčasťou rozvíjajúceho sa septického šoku a predstavuje pre dieťa vysoký stupeň rizika, k týmto prípadom však dochádza pri bežných ochoreniach výnimočne. Akonáhle sa telo vystaví infekcii, začne bojovať zvýšenou teplotou, čím samo stimuluje tvorbu obranných látok. Zvýšením telesnej teploty sa urýchľujú všetky procesy látkovej výmeny a telo učinne bojuje proti invázii (vírusom, baktériám).
Na horúčky platia zábaly
Tu platí jedno pravidlo – zábaly môžete dieťaťu poskytnúť len v prípade, že má teplé ruky aj nohy. Ak má končatiny pri horúčke ľadové, zábaly nepraktizujte. Celkové zábaly do ľadových prikrývok, ako ich pozná staršia generácia, sa už takmer nepoužívajú. U detí stačí na zrazenie vysokej horúčky sprcha s teplotou okolo 35-36 °C. Dôležité je uvedomiť si, že keď má dieťa horúčku 39 °C a Vy ho dáte do vody o 4 stupne chladnejšej – to samé o sebe stačí. Ako zábaly môžete použiť mokré „ponožky“. Do plienok namočených do studenej vody s trochou vyžmýkaného citrónu alebo octu, zabalíme dieťaťu lýtka (od členkov po kolená) a prekryjeme suchým uterákom. Necháme pôsobiť približne 10-15 minút a trikrát opakujeme. Pri týchto procedúrach kontrolujeme teplotu rúk a nôh, ak sú končatiny studené, zabalíme bábätko do teplej deky.
Pitný režim
Dodávanie tekutín telu, ktoré bojuje s horúčkou, je to najdôležitejšie. Ak dieťatko odmieta piť, doplňujte tekutiny akýmkoľvek spôsobom, napríklad každých päť až desať minút po lyžičkách. Pri úplnom odmietaní tekutín je čas navštíviť detského lekára, pretože bábätká sa veľmi rýchlo dehydratujú. Vaše dieťa nemá chuť do jedla, nenúťte ho jesť – keď sa mu chuť k jedlu vráti sama, jeho organizmus je na najlepšej ceste k uzdraveniu. Nenechávajte choré dieťa samé, pravidelne ho kontrolujte a dostatočne vetráte v miestnosti.
Dieťa, ktoré prekonalo pomocou horúčky chorobu, potrebuje ešte niekoľko dní kludného režimu na zotavenie.
Horúčka nie je choroba, ale príznak. Horúčka je najúčinnejší spôsob, aký má dieťa na potlačenie choroby.