Voda z vodovodu, alebo dojčenská voda pre bábätko?

dojčenská voda

Pre plne dojčené bábätko je materské mlieko úplne postačujúce. S prvým príkrmom však prichádza čas siahnuť po vhodnom nápoji. Každá mamička zvažuje, čo je pre jej bábätko najlepšie. Nájsť odpoveď v množstve mätúcich a protichodných informácií môže byť ťažké.

Voda z vodovodu, či dojčenská voda

Pitná voda z verejného vodovodu je po chemickej i bakteriologickej stránke bezpečná. Telíčko dojčaťa (obdobie do 1. narodenín dieťatka) sa však stále vyvíja a niektoré chemické prvky a zlúčeniny ho môžu zaťažovať:

  •  Sodík je dôležitý minerál, ktorý je pre správne fungovanie organizmu nevyhnutný. Preto voda z vodovodu obsahuje jednotky až desiatky miligramov tejto látky, pričom podľa Nariadenia vlády môže liter vody obsahovať najviac 200 mg sodíka. Obličky dojčaťa však nie sú na takú záťaž pripravené. Preto dojčenské vody, napr. Zlatíčko, z prameňa z Lúky, obsahuje iba 1,8 mg sodíka na liter.
dojčenská voda

dojčenská voda

  • Chlór je dezinfekčná látka, ktorú dodávatelia pridávajú do pitnej vody, aby ju dokázali zdravotne nezávadnú dopraviť až k nám domov. A hoci existujú rôzne spôsoby dezinfekcie, žiadna iná, nie je taká účinná a zdravotne bezpečná. Dojčenskú vodu nie je potrebné ani povolené dezinfikovať. Vďaka jej vysokej kvalite tak vaše dieťatko dostane vodu bez chemickej úpravy.
  • Maximálny obsah dusičnanov v pitnej vodovodnej vode je 50 mg/l. Takéto množstvo je bezpečné pre nás a bábätká staršie ako 1 rok. Pre dojčatá, ktoré ešte neoslávili 1. narodeniny je určená maximálna koncentrácia dusičnanov na 10 mg/l, pretože vysoké množstvá u nich môžu spôsobiť vznik tráviacich ťažkostí, modrastého sfarbenia pokožky a pier a problémy s dýchaním (methemoglobinémia). Dojčenské vody obsahujú menej ako 10 mg/l dusičnanov, konkrétne Zlatíčko iba 6,06 mg/l.
  • Ste eko mamička? Ruku na srdce, väčšina dojčenských fliaš a pohárikov, ktoré máme doma sú z plastu, bez Bisfenol A (BPA*). Neobsahujú teda BPA, čo je toxická látka, ktorá môže negatívne vplývať na vývoj dieťaťa počas tehotenstva.
  • V zdravotne nezávadnom plaste, ktorý je praktický, ľahký a odolný je balená nielen  dojčenská voda, ale prevažná väčšina potravín, ktoré nakupujeme supermarketoch. Je teda iba na nás, ako s plastami naložíme.

Čo, ak mamička už dojčiť nemôže?

Z odborných informácií a z tvrdení väčšiny pediatrov vyplýva, že pre bábätká vo veku do 12. mesiacov je najvhodnejšia na pitie i na prípravu pokrmov práve dojčenská voda. Rovnako je vďaka optimálnemu chemickému zloženiu a najprísnejším kritériám vhodnejšia aj pre tehotné ženy a dojčiace maminy.

Navyše, ak bábätká nemôžu byť z nejakého dôvodu ani do 6 mesiacov dojčené,  dojčenská voda je nevyhnutným doplnkom umelého mlieka. To totiž nie je ako materské mlieko, ktoré je zároveň stravou, aj pitným režimom.

Pitný režim potrebujeme bábätku doplniť v podobe kvalitnej dojčenskej vody. Dojčenská voda Zlatíčko je mikrobiologicky bezchybná pramenitá voda, vyvierajúca z podzemia. Niet pochýb o tom, že brušku bábätka, aj jeho zdraviu Zlatíčko ulahodí a prospeje.

dojčenská voda

dojčenská voda

Tip na zdravý a chutný príkrm pre vaše bábätko

Hokkaido tekvicová kaša s batátom

Budeme potrebovať: 300 ml dojčenskej vody Zlatíčko, 50 g tekvice Hokkaido, 30 g batátu.

  1. tekvicu zbavíme jadrovníka, batát ošúpeme
  2. obe zeleniny nakrájame na menšie kúsky a povaríme s dojčenskou vodou Zlatíčko domäkka
  3. vodu zlejeme a uvarenú zeleninku rozmixujeme.

Mňam, to je ale zdravá dobrota. Bude sa páčiť vášmu malému zlatíčku:) Dobrú chuť.

 

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Poradne

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe