Prečítajte si druhý článok od Jany Michálkovej – poradkyne pri dojčení, aký má vplyv pôrodu na dojčenie, keďže väčšina mamičiek v našich pôrodniciach má problémy so začiatkom dojčenia. A to napriek tomu matky, že v minulosti zvládali dojčenie bez problémov.
Vplyv pôrodu na dojčenie
Bolo to tak najmä preto, že počas celej evolučnej minulosti ľudstva boli podmienky pôrodu a situácia po pôrode prirodzené, čo podporovalo, aby sa bábätko počas prvých troch-štyroch dní po narodení naučilo základnému predpokladu úpešnosti dojčenia – správnemu prisatiu.
Dojčenie – prirodzená výživa
Jedným z častých mýtov o dojčení je, že – keďže ide o prirodzený spôsob výživy – je prirodzené a pre jeho úspešnosť netreba nič robiť. Mnohé zásahy do pôrodu, ktoré v dnešnej dobe podstupuje väčšina rodiacich žien, ako aj neprirodzený začiatok dojčenia spôsobujú, že bábätká po pôrode nedostanú príležitosť naučiť sa správnemu prisatiu v čase, kedy sú na to najlepšie pripravené.
Ideálny pôrod – bez preventívnych zásahov
Problémom pri dojčení je možné predísť dobrou prevenciou. Prvým bodom prevencie je, aby sa bábätko narodilo prirodzeným pôrodom, pokiaľ je to možné. Bežný pôrod by mal podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie byť v kompetencii rodičky, ktorej sa ponechá možnosť rodiť svojim tempom a podľa svojich pocitov a hlavne by mal prebiehať bez tzv. preventívnych a rutinných zásahov.
Preventívne zásahy sa vykonávajú v čase, kedy je pôrod inak bezproblémový, ale napriek tomu sa zasiahne s cieľom je zabrániť vzniku komplikácie. Mnohé preventívne zásahy sa vykonávajú len preto, že sa bežne robievajú všetkým rodičkám v pôrodnici. Tieto zásahy negatívne ovplyvňujú nielen pôrod, ale aj úspešnosť dojčenia.
Vplyv zásahov na dojčenie
Zásahy do pôrodu navyše výrazne zvyšujú pocit bolestivosti pôrodu, čo mnohé mamičky donúti po použití epidurálnej anestézie (EDA), ktorá ovplyvňuje dojčenie. Bábätko po EDA však býva apatické, nemusí javiť záujem o dojčenie. Predovšetkým je negatívne ovplyvnená jeho schopnosť správne sa prisať na prsník, a to často ešte niekoľko dní po narodení.
Ako by mali vyzerať prvé hodiny po pôrode, ktoré môže výrazne pomôcť naštartovať dojčenie bez problémov, si povieme nabudúce.
Ing. Jana Michálková,
poradkyňa pri dojčení (www.dojčenie.eu) sa venuje poradenstvu pri dojčení od roku 2010. Neodporúča a odmieta podávanie umelého mlieka pokiaľ neboli vyčerpané iné alternatívy, ako aj používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Pri poradenstve sa riadi Medzinárodným kódexom marketingu náhrad materského mlieka a princípmi vzťahovej výchovy. V priemysle detskej umelej výživy nemá žiadne záujmy. Tento článok bol poskytnutý bezplatne.
http://www.adrianakralova.sk/matersky-raj/, http://lenkatyemiakova.sk/e-book-za-usmev/
Prečítajte si aj predchádzajúci článok a potom nasledujúci článok.
Ako ste mali s dojčením vy? Podeľte sa o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebookualebo nás sledujte na našom Instagrame.
Chcete súťažiť, alebo bezplatne testovať produkty s Mamičkami Happy Baby? Zaregistrujte sa a zapojte sa do aktuálnych súťaží a testovaní ešte dnes.