Ako to vyzerá so zúbkami bábätiek?

Hoci sa Július Cézar, Ľudovít XIV. a Napoleon narodili so zubom v ústach, väčšina bábätiek sa rodí bezzubá. Počas prvého roku sa objavia prvé – „mliečne“ zuby, rezáky. Prvý zúbok sa prerezáva okolo šiesteho mesiaca. Rast zúbkov je ako lotéria. Niekedy rastú celkom nenápadne a nikto si to ani nevšimne. A potom je to prekvapenie, keď začujete, ako lyžička ťukla o špičku rezáka. Budete hrdá na svoje bábätko! Scenár rastu môže byť aj katastrofický: plač, červené líčka, červený zadok, mäkšia stolica… a potom sa zúbok prereže von z ďasna a nastane úľava.

Bábätká ako z knižky – rast zúbkov

U väčšiny detí má rast zubov rovnaký priebeh:

  • Najskôr sa ukážu rezáky. Stredné dolné rezáky sa objavujú okolo 6. až 8. mesiaca, okolo 8. mesiaca nasledujú dva stredné horné rezáky. S týmito ostrými špičkami čoskoro bude vyzerať ako malý hlodavec.
  • Okolo 8. až 12. mesiaca prídu na rad oba bočné horné rezáky a vzápätí, asi v 10. až 12. mesiaci, nasledujú oba dolné bočné rezáky.
  • Potom nasledujú všetky štyri črenové zuby – 2 dolu, 2 hore, a to medzi 18. mesiacom a 2. rokom. Tieto zuby rozdrvia potravu ako naozajstné mlyny.
  • Očné zuby – 2 dolu a 2 hore – vystrčia špičku súčasne. Ako naznačuje ich názov (tesáky), podobajú sa na tesáky šeliem. Len ich ukázať, keď bude mať hlad ako vlk!
  • Medzi 2. a 3. rokom narastú stoličky – 2 dolu, 2 hore – a ukončia výzdobu „jedálne“. Spolu to predstavuje 20 kusov… to je výbava, čo dieťa nadobudne do troch rokov.

Netradičné bábätká

Väčšine detí rastú zuby podľa rovnakej schémy, ale v reálnom živote je možné všetko: prvý zúbok sa objaví, keď má tri mesiace, prvé črenové zuby pred dovŕšením jedného roku alebo žiadny zub u ročného dieťaťa… Na pobavenie druhých sa môže stať, že ako prvé narastú bočné rezáky. A keď sa bábätko usmeje, podobá sa trošku na Drakulu… Ešteže ostatné zuby prídu rýchlo na pomoc! Všetko je v poriadku, veď nikto nikdy nepoznal dieťa, ktorému by napokon zuby nenarástli.

Bolesť zubov

Väčšina z nás už zažila bolesť zubov. A presne to cíti vaše dieťa, keď mu rastú zúbky s problémami. Netvárte sa bezradne pri pohľade na bábätko, ktoré kričí a pritom si šúcha pästičkou v ústach. Bolí ho to… Pomôžte mu, podajte mu hrkálku, do ktorej môže zahryznúť, či krúžok na hryzenie.

Ak ho nič nedokáže upokojiť, potierajte mu bolestivé ďasná špeciálnym zubným gélom, prípadne mu dajte liek proti bolesti primeraný jeho hmotnosti a veku.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe