Krivka rastu – čo to je?

Bábätká rastú rôzne a môžeme si o tom viesť záznamy. Hlavne sa netreba pozerať na bábätko od susedov, ak sa líši od vášho bábätka, neporovnávajte, jeho rodičia môžu byť vysokí alebo malí… Čo ktorá krivka znamená?

Drobček, čo stále len rastie…

Čím je dieťatko mladšie, tým je jeho telesný vývoj pozoruhodnejší. Pripomeňte si, že len deväť mesiacov bolo treba na to, aby sa vajíčko a mikroskopický spermatozoid napokon premenili na trojkilové a 50 centimetrov dlhé bábätko. Počas prvého roku je rast úctyhodný a niektoré orgány sa ďalej vyvíjajú neuveriteľnou rýchlosťou. Preto je pre dieťa taká dôležitá dobrá výživa, a to počas celého detstva!

Hmotnosť

Mesačne bábätko priberá pozoruhodne čoraz menej… ale aj tak neuveriteľnou rýchlosťou. Veď od narodenia približne do piatich mesiacov svoju hmotnosť oproti pôrodnej hmotnosti zdvojnásobí. Keď dovŕši rok, bude jeho hmotnosť už trojnásobkom pôrodnej hmotnosti.

Denné priberanie na hmotnosti

Ako plynú dni, jeho hmotnosť sa zvyšuje

1. štvrťrok       30 g denne

2. štvrťrok       20 g denne

3. štvrťrok       15 g denne

4. štvrťrok       10 g denne

Samozrejme, každé bábätko je iné a tieto čísla sú len priemerné hodnoty a treba ich chápať orientačne. Niektoré deti sú silnejšie, iné sú jemnejšie, každé má vlastnú stavbu tela (morfológiu). Neporovnávajte teda svoje štíhle bábätko so susedkiným bucľatým dieťatkom. Najdôležitejšie je, aby sa hmotnosť vášho dieťatka primerane zvyšovala, aby zodpovedalo svojej rastovej krivke (grafu).

Neupínajte sa teda na túto tabuľku, ani nezisťujte každý deň hmotnosť svojho bábätka. Je zbytočné, aby ste mali doma dojčenskú váhu a bábätko neustále vážili. Ak nie je choré, tak váženie pri návšteve detského lekára stačí na posúdenie správneho vývoja.

Dĺžka (výška)

Za rok vaše bábätko narastie o polovicu svojej pôrodnej dĺžky. Takže dieťatko, ktoré malo pri narodení 50 cm, bude mať vo veku jedného roku približne 75 cm. Poslúži vám to na predstavu, ako rýchlo bude meniť veľkosť oblečenia.

krivka

Krivka? Ktorá je dôležitá?

Obvod hlavy

Dieťatko máte stále na očiach, takže zmeny obvodu hlavy osobitne nevnímate. Spomínate si ešte, ako vyzerá lebka novorodenca? Kosti ešte neboli pevne zrastené a prstami sa dalo nahmatať „prázdne“ miesto – fontanela. Dieťa sa teda narodí s pružnou lebkou, a to z jediného dôvodu: vývoj mozgu nie je dokončený, musí sa zdokonaľovať, aby umožnil dieťaťu ďalej sa vyvíjať – naučiť sa chodiť, hovoriť, byť čistotné, čítať, rátať…

Mozog musí rásť a musí na to mať miesto. A práve obvod lebky umožňuje posúdiť, či sa mozog vášho bábätka vyvíja správnym tempom a, ak to tak nie je, zistiť to čo najskôr a zavčas začať liečiť prípadné anomálie.

Krivka (graf) hmotnosti

Ak vás to baví, použite túto krivku (graf) a nasledujúce krivky u vášho dieťaťa. Nezabudnite však, že každé dieťa má svoju vlastnú krivku hmotnosti, výšky i obvodu lebky. Krivka, ktorú nakreslíte, by sa mala pohybovať medzi dvoma krajnými krivkami (minimálnou a maximálnou krivkou).

Krivka dĺžky (výšky)

Ak ste obaja rodičia nižšieho vzrastu, neočakávajte, že vaše bábätko bude dosahovať hornú krivku! Je to dosť logické, však?

Krivka obvodu hlavy

Ak chcete nakresliť túto krivku, požiadajte detského lekára pri vyšetrení o tento údaj.

Okrem rôznych kriviek rastu vás ale môže prekvapiť aj rastový špurt bábätka, buďte naň pripravená!

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe