Bábätko plače – Plač ako komunikácia

Plač sú jediné „slová“, ktoré pozná. Keď je hladné alebo smädné, keď má mokrú plienku, keď chce nejaký predmet, keď ho tlačí záhyb na pyžame alebo ak túži po pohladení – plače. A vám nezostáva nič iné, ako sa naučiť preložiť si jeho plač na konkrétny problém, čo nie je ľahká úloha.

Plač ako komunikácia

Samozrejme, ako budete svoje dieťa spoznávať, naučíte sa rozlišovať druhy plaču, porozumiete mu a budete presnejšie reagovať na detský nárek. Začiatky budú trošku váhavé, ale rýchlo sa naučíte, čo plač znamená, a o krátky čas už spôsoby komunikácie vášho bábätka nebudú pre vás nijakou záhadou. Môže sa dokonca stať, že neraz dokážete predísť jeho plaču. Jedinou istotou však je, že plaču dieťaťa sa nevyhnete: Je normálne, ak bábätko plače, a neexistuje nijaký zázračný prostriedok, ktorý by mu v tom nezabránil.

Ako pristupovať k plaču

Pravda, nie vždy je ľahké zachovať pokoj, keď bábätko neustále plače, a zdá sa, že odmieta všetko vaše úsilie pomôcť mu. Nervozita potom stúpa a z nástojčivého plaču sa stane nočná mora. Ste frustrovaní, napnutí, bezmocní, premáha vás hnev. Ste čoraz kŕčovitejší a manipulujete s dieťaťom čoraz prudšie. To však veci nijako nepomôže. A dieťa neprestane nariekať, pokým jeho plaču neporozumejú a jeho problém nevyriešia. Ak nastane takáto situácia, povedzte si: Stop! Zavolajte o pomoc, nájdite niekoho, kto sa na chvíľu postará o vášho krikľúňa. Na čas, kým sa upokojíte.

Buďte trpezliví, veď plaču bude časom ubúdať. Okolo troch mesiacov sa bábätko začne zaoberať viac vonkajším svetom, bude sa doň zapájať vydávaním zvukov, úsmevmi, bude si prezerať ruky, hračky… a bude také zaneprázdnené, také zaujaté objavovaním sveta, ktorý ho obklopuje, že už nebude potrebovať toľko plakať.

Prečo plače?

Bábätko väčšinou kričí, aby dalo najavo svoje nepohodlie: jednoducho sa dožaduje toho, čo potrebuje, ale svojím spôsobom. Žiaľ, niekedy je ťažké zistiť, či plače od bolesti, alebo na to má iný dôvod. Nasledujúci zoznam vám pomôže lepšie ho pochopiť.

Je hladné
Bábätko má v brušku hodiny a dôrazne vám pripomína čas jedenia. K stolu!

Je unavené
Bábätko sa vrtí, trie si oči a tvár. Skôr mraučí, než plače. Rýchlo do postele!

Bolí ho niečo?
Kričanie od bolesti je zvyčajne silnejšie ako obvyklý plač. Môže nastať náhle, aj keď je bábätko pokojné. A nič ho neutíši: ani vaša náruč, ani dobré jedlo alebo jeho obľúbená hra. V takom prípade sa obráťte na lekára, ktorý vám pomôže zistiť príčinu.

Zdieľajte
reklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe