Rastový špurt

Narodí sa vám vaše vytúžené bábätko, ktoré vás vie v istých chvíľach poriadne potrápiť. Zvlášť, keď naňho príde nečakaný hlad a vy na to nie ste pripravená. Rastový špurt je nečakaný.

Čo to vlastne je rastový špurt?

Bábätko má počas svojho prvého roka niekoľko období, kedy mu narastie apetít. Nikto presne nevie, kedy sa to stane a koľko ich bude. Dá sa len povedať, že okolo 10 dňa po narodení ho môžete očakávať tiež, ale v približne 3. týždni, 6. týždni, v 3., 4., 6. či 9. mesiaci opäť. Na bábätko to proste príde a zrazu má vlčí hlad.

Prejavy rastového špurtu

Dovtedy kľudné bábätko sa zrazu začne budiť častejšie a dožaduje sa častým plačom niečoho, čo mamička nemusí hneď pochopiť. Najčastejšie to býva práve hlad.

Bábätko je paradoxne veľmi plačtivé a nespokojné aj na prsníku, pretože sa mu nemusí páčiť, že dočasne, kým sa upraví tvorba mlieka, bude tiecť z prsníka mliečka menej alebo pomalšie. To sa ale častejším prikladaním upraví a tvorba mlieka sa doslova nainštaluje tak, aby malo bábätko dostatok. Tak isto sa prejaví aj rastový špurt u detí kŕmených z fľaše, aby ste si nemysleli, že tu to neplatí. Mnohé mamičky to ale zneistí, a preto je fajn prípadne kontaktovať pediatra či laktačnú poradkyňu, ktorá jej danú vec vysvetlí.

Každý takýto výpadok mliečka trvá zhruba 3 dni, ale niekedy to môže trvať aj dlhšie. Pri niektorých bábätkách si to mamička ani nevšimne. Je to vždy veľmi individuálne. V prípade, že by toto obdobie trvalo dlhšie, je dobré poradiť sa opäť s odborníkom.

A aké sú 3 dôležité znaky rastového špurtu ale aj omnoho viac zo sveta rodičovstva sa dočítate u nás na webe.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe